U posljednje vrijeme sve su učestaliji obračuni mafije na ulicama glavnog grada Bosne i Hercegovine. Pucnjave i ubistva dešavaju se na najfrekventnijim sarajevskim šetalištima. Samo u proteklih mjesec dana desio se niz nemilih događaja, čime je sigurnosna situacija u ovom gradu itekako narušena, htjeli to nadležni priznati ili ne.
Najnovija pucnjava dogodila se na Baščaršiji, u ulici Tabaci, kada je osumnjičeni T. Š. (1992) oko 23.15 sati upotrijebio vatreno oružje prema K. H., koji je zadobio tešku tjelesnu povredu u predjelu lijeve noge, zbog čega je zadržan na KCUS-u na daljnjem liječenju. Osumnjičeni je iste noći lišen slobode zbog osnova sumnje da je počinio krivična djela izazivanje opšte opasnosti i teška tjelesna povreda, a već duži niz godina dovodi se u vezu s kriminalnim radnjama.
Samo nekoliko dana ranije, na Vilsonovom šetalištu desilo se ubistvo, i to u poslijepodnevnim satima kada je ovo mjesto puno šetača i djece, što je mnoge prolaznike uznemirilo. Tom je prilikom Nihad Sarajkić ispalio 16 metaka na Anela Kršu, koji je preminuo na mjestu događaja. Ubica nije bježao te su ga pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova KS uhapsili su po dolasku.
Nezvanična saznanja govore da je Sarajkić bio u ljubavnoj vezi s Kršinom partnericom i da je taj odnos bio povod sukoba. Uprkos pokušajima da zaustavi taj odnos, veza je nastavljena, a Kršo je upućivao prijetnje Sarajkiću.
Naknadno je utvrđeno da je preminuli Kršo od 2008. do 2023. godine devet puta bio upisivan u krivičnu evidenciju. Kršo je osuđivan zbog više krivičnih djela kao što su nasilje u porodici, posjedovanje i omogućavanje uživanja opojnih droga, nedozvoljeno držanje oružja, ubistvo u pokušaju i krijumčarenje. Prije nego što će biti ubijen, Kršo je tek bio pušten iz zatvora, gdje je bio zbog nasilja u porodici.
Sarajkić se, osim za krivično djelo “Ubistvo”, sumnjiči i za krivično djelo “Nedozvoljeno posjedovanje oružja” te mu je, na prijedlog Tužilaštva KS, određen jednomjesečni pritvor.
Osim toga, još jedna pucnjava desila se u strogom centru Sarajeva početkom ovog mjeseca, i to kod Hotela Evropa. Brzom reakcijom policije, neposredno nakon pucnjave uhapšeni su Sulejman Jasika (1986) i Mustafa Mehičević (1980). Odlukom Kantonalnog suda Sarajevo, a na prethodni prijedlog Tužilaštva Kantona Sarajevo, njima je određen jednomjesečni pritvor zbog osnova sumnje da su počinili krivična djela pokušaj ubistva i nedozvoljeno držanje oružja. Njihova meta bio je Amir Pašić Faćo, o čemu je Smartinfo već ranije pisao.
Obračuni navijačkih grupa
Krajem prošlog mjeseca zabilježen je još jedan incident, u kojem su učestvovali pripadnici navijačkih grupa FK Sarajevo i FK Željezničar.
Ovo nije prvi put da se navijačke grupe suočavaju na sarajevskim ulicama usred bijela dana. Jedan takav slučaj većih razmjera desio se u martu ove godine, kada su “Horde zla” s palicama u rukama krenule prema stadionu Željezničara. Tom prilikom povrijeđena su i dva policajca, a nakon ovih incidenata, Općinski sud u Sarajevu dvojici počinilaca koji su povrijedili policajce odredio je samo mjere zabrane.
Ovaj put, nakon masovnog fizičkog obračuna, koji se dogodio kod Zemaljskog muzeja u Sarajevu, uhapšeno je pet osoba inicijala V. H. (2003), M. M. (2003), H. B. (1998), M. R. (2000) i A. R. (2004), a privedena su i četiri maloljetnika.
Muškarac F . R. (2002) upućen je poslije tučnjave na ljekarsku obradu u Općoj bolnici, gdje mu konstatovana teška tjelesna povreda koja se ogleda u frakturi petne kosti.
Ovom prilikom oštećena su i dva automobila, a policija je zaplijenila više teleskopskih palica te dva peper spreja.
Automobili redovno gore
Paljevine automobila također su česta pojava u Sarajevu. Posljednja je zabilježena u naselju Koševsko Brdo, gdje su izgorjela dva automobila. Samo dan ranije, na Ilidži je gorio automobil Renault Megan, gdje je utvrđeno je da je vozilo zapaljeno u kasnim noćnim satima.
Nekoliko dana ranije, u Sarajevu su zapaljena čak tri automobila u toku noći. Dva automobila izgorjela su u Hrasnom i Pofalićima, dok je jedan izgorio na Breki. Za paljevinu prva dva automobila uhapšen je Džekson Rustemi, mladić koji je dobro poznat policiji po sitnim krivičnim djelima. On je još kao maloljetnik počinio razna krivična djela, a jedno od posljednjih desilo se u oktobru 2023. godine, kada je razbio stakla na tri nova sarajevska trolejbusa, koji su u tom trenutku bili puni putnika. S obzirom na to da je tada bio maloljetan, za njega su važile blaže kazne.
Vlasnik zapaljenog automobila na Breki već neko vrijeme ima imovinsko-pravni spor s komšijom, za kojeg se sumnja da je počinilac ovog krivičnog djela. Protiv njega je još u oktobru prošle godine MUP KS podnio krivičnu prijavu. Tada je zapaljen automobil u vlasništvu zeta muškarca čiji je auto te noći zapaljen.
Krajem maja ove godine izgorjelo je još jedno vozilo, i to na Vracama. U istom mjesecu izgorjela su još tri automobila, jedan na Alipašinom polju i dva na Mojmilu.
Incidenti zabilježeni i u školama
Osim toga, zabilježena su i dva incidenta u školama. Prvi u Osnovnoj školi “Behaudin Selmanović”, kada je učenik devetog razreda uhapšen zbog nanošenja teških i lakših tjelesnih povreda oštrim predmetom dvojici drugih učenika.
Tri dana kasnije, rukovodstvo Srednje mašinske tehničke škole obavijestilo je PS Centar da su se dva muškarca sukobila u neposrednoj blizini školskog prostora te da je jedan od njih povrijeđen. Tom je prilikom maloljetni učenik Srednje ugostiteljsko-turističke škole zadobio teške tjelesne povrede u predjelu glave, a koje mu je tvrdim predmetom nanio učenik Srednje mašinske tehničke škole, također maloljetnik.
Lažne dojave o postavljenim bombama dodatno doprinose narušenoj sigurnosnoj situaciji u gradu. U toku ovog mjeseca čak je tri puta dojavljeno da je postavljena bomba u Domu zdravlja na Ilidži, a sve tri desile su se u istoj sedmici. Ispostavilo se da su bile lažne, a policija radi na identifikaciji osoba koje su uputile pozive. U toku mjeseca marta i aprila, u dva navrata stigle su dojave o postavljenim bombama na adrese pet ilidžanskih škola. Nakon obavljenih KDZ pregleda, ispostavilo se da su sve bile lažne.
“I dešavat će se u narednom periodu.”
Gostujući u programu N1 televizije, premijer Kantona Sarajevo Nihad Uk izjavio je kako nadležni organi imaju kontrolu nad situacijom u Kantonu Sarajevo.
Komentarišući ubistvo koje se desilo na Vilsonovom šetalištu, Uk je poručio kako se takve stvari dešavaju i da će se dešavati u narednom periodu.
“Mene zabrinjava da je to bilo usred bijela dana na prometnoj šetnici. Policija je adekvatno reagovala, napadač se predao. Obračuni bande teško se mogu prevenirati”, kazao je premijer.
Dodao je da policija jako dobro radi svoj posao, ali da se dešava propust između tužilaštava i sudova.
“Sistem treba nadograditi, i ne bih želio da uvijek budem advokat policije, ali policija po svemu sudeći jako dobro radi u sklopu svojih kapaciteta”, poručio je Uk, dodavši da ministar unutrašnjih poslova KS Admir Katica radi svoj posao.
“Sablja” za veću sigurnost u Sarajevu
Aktuelnu sigurnosnu situaciju u Kantonu Sarajevo, u podcastu “MimoVas” prokomentarisao je i Nermin Pećanac, bivši ministar unutrašnjih poslova KS, rekavši, između ostalog, da su za trenutnu situaciju krivi ljudi, uključujući one u vlasti koji su pravosnažno osuđeni ili na crnim listama. Istakao je kako je reorganizacija MUP-a neophodna te da policija treba biti prisutnija na ulicama kako bi se građani osjećali sigurnije.
Napomenuo je da se teška krivična djela dešavaju po danu na prometnim mjestima, što je alarmantno za grad veličine Sarajeva, uputivši ozbiljne kritike aktuelnom ministru unutrašnjih poslova KS Admiru Katici. Pećanac ističe da država mora pokazati snagu kao tokom operacije “Sablja” u Srbiji.
Inače, “Sablja” je bila masovna policijska akcija u Srbiji 2003. godine, pokrenuta nakon ubistva premijera Zorana Đinđića, s ciljem suzbijanja organizovanog kriminala. Tokom akcije, hiljade ljudi je uhapšeno u masovnim racijama i pretresima, što je imalo značajan utjecaj na srpsko društvo i sigurnosne strukture.
“Država mora pokazati mišiće. Ovdje se pišu saopštenja. Pa, ne može saopštenje riješiti narušenu sigurnost, ma koliko bilo rječito! Smatram da pametan ministar mora biti dostupan javnosti. Morate biti odgovorni i prema javnosti i prema policiji. Mislim da je lakše objasniti javnosti i izaći pred njih nego se sakrivati”, smatra Pećanac.
Bez obzira na trenutna obećanja vlasti, građani Sarajeva očekuju brze i efikasne mjere kako bi se vratilo povjerenje u sigurnosne institucije i osigurala mirna svakodnevica. Dok nadležni organi uvjeravaju javnost da situaciju drže pod kontrolom, jasno je da predstoji mnogo rada kako bi se uspostavila stabilnost i sigurnost u glavnom gradu Bosne i Hercegovine, ali i cijeloj državi.