kamenolom

Vijest o poplavama koje su zadesile građane u Bosni i Hercegovini obišla je cijeli svijet. Brojni svjetski poznati mediji, kao i mediji iz regiona svakodnevno izvještavaju o situaciji iz Jablanice, Konjica i drugih poplavljenih gradova.

Mediji iz regiona

Većina dnevnih novina u Srbiji za subotu, 5. septembar 2024. godine, na naslovnim stranama najavljuju brojne aktuelne društveno-političke teme, a svi su se osvrnuli i na poplave koje su pogodile BiH.

Tako Informer donosi naslov “Smrtonosne poplave u regionu: Potop u Bosni!”.

U Večernjim novostima glavni naslov je “Jablanica zbrisana, poginule još broje”, a u Blicu “Kataklizma: U Bosni voda nosila kuće, ljude, pruge, vozila, sve…”.

Srpski Telegraf na naslovnoj strani donosi naslov “Bujica nosila puteve, kuće i pruge, mrtvih na desetine”, a Kurir “Potop: Najmanje 20 ljudi se utopilo, trudnica izgubila bebu, traje potraga za više od 40 nestalih”.

Alo o poplavama u BiH donosi naslov “Voda nosila ljude, poginula i beba”, a Politika “U poplavama u BiH oko 20 mrtvih, desetine nestalih”.

Danas piše o velikom nevremenu koje je pogodilo BiH i Crnu Goru: “U poplavama 20 žrtava”.

Dnevnik i Vesti jedini nisu na naslovnoj strani pisali o poplavama, prenosi Dnevni avaz.

Međutim, ono što je vidljivo iz pojedinih naslova medija iz Srbije jeste pojava senzacionalizma, koji u ovim teškim trenucima predstavlja dodatnu “sol na ranu”.

S druge strane i mediji iz Hrvatske su također prenosili najnovije aktuelnosti u vezi s ovom situacijom. Večernji.hr, Telegram.hr, Jutarnji list, 24 sata i Hrvatska radiotelevizija samo su neki od njih.

Njihovi naslovi tipa: “Raste broj poginulih u BiH, za mnogima se traga”, “Treći dan od katastrofalnih poplava u BiH”, nose u sebi manju ili nikakvu dozu senzacionalizma.

Svjetski mediji koji pišu o poplavama u BiH

Washington Post, Agencija Associated Press, The New York Times, BBC, CNN, Reuters, ali i mnogi drugi svjetski mediji, izvijestili su o ovoj prirodnoj katastrofi. Društvenim mrežama šire se i fotografije i video snimci s poplavljenih područja, koji su obišli cijeli svijet.

“Broj poginulih u najgorim poplavama u Bosni posljednjih godina porastao je na 16, kažu dužnosnici”, naslov je to članka koji je objavio Reuters prije pet dana.

U ovom članku informisali su svoje čitatelje o mjestu Jablanica, gdje se nalazi, koliki je broj stanovništva i slično. Također, prenijeli su izjavu Edina Forte, ministra saobraćaja i komunikacija.

CNN je o poplavama u BiH izvještavao prije tri dana kada su kao izvor koristili Reutersove vijesti, a pored toga pisali su i o meteorološkim prilikama koje očekuju ovo područje u narednim danima, te mogućim ponovnim poplavama.

Naslov njihovog članka je: “Najmanje 21 poginula osoba, desetine nestalih u poplavama u Bosni”.

Tim britanske specijalne jedinice, koji je bio u misiji obuke u Bosni, također je uključen u akciju spašavanja.

Bosna je upravo izašla iz jednog od svojih najsušnijih ljeta, a u nekim dijelovima zemlje su zabilježeni uslovi suše, rekao je jedan zvaničnik. 

Osim toga, snježne padavine su se smanjile posljednjih godina. Kako zemlja postaje sušnija, tlo je postalo tvrđe, što joj otežava apsorpciju vode, posebno naglih poplava poput ovih, piše New York Times.

Ovaj medij je za naslov napisao sljedeće: “Najmanje 16 poginulih u poplavama koje su zahvatile Bosnu”.

Situacija u Jablanici i ostalim mjestima i dalje je zabrinjavajuća, posebno zbog prognoziranih novih padavina i mogućnosti ponovnih poplava. Zbog toga je tokom noći više od 400 stanovnika ovog mjesta evakuisano iz svojih domova.