Ročište pred Apelacionim odjeljenjem Suda Bosne i Hercegovine, koje se odnosilo na žalbe i odbrane Milorada Dodika, kao i Tužilaštva BiH, održano je 12. juna. Tom prilikom je najavljeno da će odluka biti donesena u roku od 30 dana.
Međutim, iako je taj rok prošao, iz Apelacionog odjela još uvijek nije saopštena pravosnažna presuda u predmetu protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, i Miloša Lukića, direktora Službenog glasnika RS-a. Očekivalo se da će odluka biti objavljena u roku, ali sud se do danas nije oglasio.
U ovom predmetu nije predviđeno javno izricanje presude – tročlano vijeće, koje čine Amela Huskić, Vesna Jesenković i Hilmo Vučinić, donijet će odluku i saopštiti je strankama u postupku, kao i javnosti.
Iako postoji pravna mogućnost da sud pomjeri rok za objavu odluke, u ovom slučaju to izaziva posebno interesovanje javnosti, s obzirom na značaj predmeta i politički kontekst. Pažnja je dodatno porasla nakon što se Milorad Dodik, koji je prethodno više od tri mjeseca ignorisao pozive pravosuđa i negirao njegove nadležnosti, iznenada pojavio u Tužilaštvu i Sudu BiH. Nakon toga mu je ukinut pritvor, što je u javnosti protumačeno kao rezultat mogućeg dogovora s pravosudnim institucijama.
Zbog toga se objava drugostepene presude u postupku koji se tiče nepoštivanja odluka visokog predstavnika, sada pomno prati.
Podsjetimo, prvostepenom presudom Milorad Dodik je osuđen na godinu dana zatvora i šestogodišnju zabranu bavljenja politikom. Drugooptuženi, Miloš Lukić, oslobođen je optužbi. Uložene žalbe išle su u suprotnim pravcima – odbrana je tražila oslobađajuću presudu za Dodika, dok je Tužilaštvo zatražilo strožu kaznu za njega, a za Lukića da se presuda preinači u osuđujuću ili da se postupak ponovi.
Na istom ročištu, Dodikova odbrana podnijela je zahtjev za izuzeće članova sudskog vijeća, koji je odbijen.
Podsjećamo, Dodik je osuđen jer je, i pored odluka visokog predstavnika Christiana Schmidta od 1. jula 2023. kojima su suspendovani zakoni donijeti u RS-u, nastavio zakonodavne aktivnosti u Banjoj Luci, svjesno ne poštujući Schmidtove odluke o Ustavnom sudu BiH i zakonodavnom sistemu RS-a, prenosi Klix.