Kamala HarrisVice President Kamala Harris campaigns for President as the presumptive Democratic candidate during an event at West Allis Central High School, Tuesday, July 23, 2024, in West Allis, Wis. (AP Photo/Kayla Wolf)

Ni u jednoj drugoj zemlji na svijetu se ne ulaže toliko novca u kampanju za predsjedničku funkciju kao u SAD-u. Završen je prvi dio predizborne kampanje sa završetkom Demokratske nacionalne konvencije u Chicagu. Može se reći da Kamala Harris i Donald Trump zasad imaju iste šanse za pobjedu, iako na početku kampanje nije bilo tako.

Predizborna kampanja kandidatkinje Demokratske stranke na predstojećim predsjedničkim izborima u SAD-u Kamale Harris prikupila je oko pola milijarde dolara donacija od kako je postala kandidatkinja, prenosi N1.

Prema navodima više neimenovanih izvora, Harris je samo u prvoj sedmici nakon što je izabrana za kandidatkinju sakupila 200 miliona dolara, a u julu je sakupila ukupno 310 miliona dolara.

Kandidat Republikanske partije Donald Trump sakupio je u julu oko 138 miliona dolara, i do početka avgusta imala je ukupno oko 327 miliona dolara.

Tokom kampanje za izbore 2020. godine, predsjednik SAD Joe Biden sakupio je nešto više od milijardu dolara.

Novac koji se prikuplja tokom kampanje ključan je za oglašavanje i pozivanje glasača da izađu na izbore, kao i da se privole neodlučni glasači.

Donacije milijardera

Kada je Joe Biden izabran 2020. godine, on i poraženi Donald Trump zajedno su potrošili oko 5,7 milijardi dolara na izbornu kampanju. To je bio rekord i dvostruko više nego na prethodnim izborima, navodi organizacija Open Secrets, koja dokumentira izborne donacije.

Izborna kampanja nije financirana samo od strane brojnih malih donatora – oba suprotstavljena kandidata također redovito dobivaju milijunske iznose od superbogatih, koji često stoje na čelu velikih kompanija. Tako milijarder George Soros i njegov sin Axel podupiru Kamalu Harris. Porodica Soros poznata je kao veliki donator koji u predizbornim kampanjama troši više desetaka milijuna dolara.

Donald Trump također dobiva podršku od važnih poslovnih lidera. Tako je milijarder Timothy Mellon potrošio 50 milijuna dolara u maju kako bi podržao Trumpa. A i investitor u tehnologiju David Sacks i šef Tesle Elon Musk podržavaju bivšeg predsjednika.

Prema medijskim izvještajima, Musk je podržao Trumpa s dvocifrenim milijunskim iznosom. U razgovoru između Elona Muska i Donalda Trumpa na platformi X 13. augusta 2024. Musk je ponovio svoju podršku za republikanca i čak ponudio svoju suradnju u mogućoj Trumpovoj vladi.

“Mislim da bi bilo sjajno imati komisiju za učinkovitost vlade koja bi pregledala te stvari i osigurala da se novac poreznih obveznika troši smisleno”, rekao je. “Bio bih sretan sudjelovati u takvoj komisiji.”

Što su donacije veće, to je i sumnja veća da se time želi utjecati na politiku. Ali koliko su velike donacije važne uopće u predizbornoj kampanji? Godinama su vođene rasprave o ograničenju iznosa donacija za predizbornu kampanju.

Godine 2010. Vrhovni sud SAD-a donio je presudu koja je i danas na snazi. To je bila prekretnica, kaže Jörg Hebenstreit, koji istražuje unutarnju politiku SAD-a i financiranje izbornih kampanja na Sveučilištu Jena, piše Večernji list.

Još uvijek nema favorita, iako na početku nije bilo tako

Kako je Harris i službeno preuzela nominaciju Demokratske stranke, može se napraviti presjek prvog dijela predizborne kampanje u SAD-u.

U ovom trenutku pobjednika je nemoguće predvidjeti. Veći dio analitičara se ne može odlučiti između Harris i Trumpa, dok stranice za klađenje daju iste šanse za oba kandidata.

Prije samo par sedmica, to nije bilo tako. Trump je 13. jula preživio pokušaj ubistva te je ovaj događaj, u kombinaciji s lošim nastupom Joea Bidena u debati krajem juna, trebao republikanskog kandidata lansirati ka sigurnoj pobjedi.

Međutim, ubrzo nakon atentata na Trumpa, Biden je utrku napustio, a njegovo mjesto je preuzela Harris, što je demokrate vratilo u život. Iako je u utrku ušla kao jedna od najnepopularnijih potpredsjednica u historiji SAD-a, u administraciji koja je većinom dobivala kritike, kontrast s Trumpovom retorikom bio je dovoljan da se Harris približi pobjedi.

Ankete su se uskoro počele okretati, a čini se da je atentat na Trumpa postao “lanjski snijeg” za medije u SAD-u i u svijetu. Harris je polako počela dobivati podršku važnih demokrata (Barack i Michelle Obama, Nancy Pelosi, Chuck Schumer), što je situaciju vratilo na egal. Biden je ubrzo zaboravljen, a demokrate su dobile novu šansu za pobjedom koju je Trump do prije mjesec dana imao na dohvat ruke, piše Klix.

Posebno je zanimljiv stav i rezon bivših prvih ljudi Amerike Bill Clintona i Baracka Obame. Bill Clinton je odmah izašao u javnost sa njegovom podrškom, kao i podrškom njegove supruge Hillary za Kamalu Harris, kazavši da još ništa nije izgubljeno i da je Harrisova u stanju da iznese ove izbore i donese pobjedu Demokratima u SAD-u.