Inspektorat za zaštitu od požara MUP-a Kantona Sarajevo izvršio je 715 inspekcijskih pregleda u prošloj godini, od kojih su 48 objekata bili oni koji se bave ugostiteljskom djelatnošću i sportske dvorane. Ove aktivnosti su nastavljene i u 2025. godini, a inspektori provode ciljane vanredne inspekcijske nadzore zaštite od požara u građevinama za javnu upotrebu, kao što su diskoteke, noćni klubovi, barovi, dvorane, pozorišta i drugi objekti, kako bi se spriječile eventualne nepravilnosti koje bi mogle izazvati neželjene događaje.

Ministar unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo, Admir Katica, ističe da se ovi redovni i vanredni inspekcijski pregledi provode kontinuirano, a rezultati rada Inspektorata predstavljeni su prošlog mjeseca na godišnjoj press konferenciji. Također, ministar je naglasio da je prošle godine Inspektorat vanredno kontrolisao 76 benzinskih stanica, kako bi se provjerilo eventualno curenje gasa i eventualni nedostaci na podzemnim i nadzemnim rezervoarima.

“Inspektorat za zaštitu od požara tokom godine vrlo intenzivno vrši kontrole na području Kantona Sarajevo, a tragedija u Sjevernoj Makedoniji trebala bi dodatno podstaći vlasnike ili upravitelje objekata u kojima se organizuju javna okupljanja da dodatno kontrolišu svoje instalacije i usklade poslovanje sa zakonskom regulativom iz ove oblasti. Nije nam cilj da kažnjavamo, već da djelujemo preventivno, ali vlasnici objekata moraju biti svjesni odgovornosti koju snose i poštovati zakonske propise,” izjavio je ministar Katica.

Glavna kantonalna inspektorica, Sabina Bukva, pojasnila je najčešće nepravilnosti koje se utvrde tokom inspekcijskih nadzora. Prema njenim riječima, najčešće nepravilnosti odnose se na nesprovođenje mjera zaštite od požara kroz donošenje normativnih akata, neregistraciju sistema aktivne zaštite od požara, neredovno održavanje instalacija i opreme prema tehničkim normativima i standardima, neizvršenu podjelu objekta na požarne sektore, neizgrađeno požarno stepenište, nedovoljni broj izlaza iz objekta i neorganizovanje obuke i provjere znanja radnika iz oblasti zaštite od požara.

Zakonom o zaštiti od požara i vatrogastvu, za neprovođenje mjera zaštite od požara propisane su novčane kazne od 3.000 do 15.000 KM, dok se za odgovorna lica propisuju kazne u iznosu od 600 do 2.500 KM. U toku 2024. godine, inspekcija je izdala 68 prekršajnih naloga zbog prekršaja u vezi sa zaštitom od požara.

Inspektori zaštite od požara, zaštitarske agencije, unutrašnje službe zaštite, matične knjige i civilni registar MUP-a KS redovno provode kontrole javnih objekata u skladu sa odredbama Zakona o zaštiti od požara i vatrogastvu, Pravilnika o zaštiti od požara građevina za javnu upotrebu i Pravilnika za zaštitu visokih objekata od požara.