Dok Klinički centar Univerziteta u Sarajevu prolazi kroz turbulentno razdoblje, danas u 16 sati zasjeda njegov Upravni odbor, a iako formalno pitanje imenovanja generalnog direktora nije na dnevnom redu, ono bi moglo dominirati sjednicom.
Nakon višemjesečnih protesta, finansijskog haosa i privremenih rješenja, pritisak na upravu dosegao je vrhunac.
Sindikat traži promjene
Današnji protesti radnika KCUS-a, predvođeni Sindikatom radnika u zdravstvu KS, još jednom su ukazali na nezadovoljstvo unutar najveće zdravstvene ustanove u Bosni i Hercegovini. Sindikalisti su jasni – traže imenovanje stalne uprave i rješavanje višemilionskih dugova. Predsjednik Sindikata, Senad Sadiković, istaknuo je da radnici više ne mogu tolerisati privremena rješenja.
“Već godinu dana upravljaju privremene strukture, što direktno šteti funkcionisanju centra. Tražimo stalne upravne organe i isplatu dugovanja radnicima”, rekao je Sadiković, dodajući da je današnja blokada glavne kapije simboličan potez koji neće ugroziti pacijente.
Gavrankapetanović u fokusu
Ismet Gavrankapetanović, prvorangirani kandidat na konkursu za generalnog direktora, već mjesecima čeka na formalno imenovanje. Međutim, federalni ministar zdravstva, Nediljko Rimac, odbio je dati saglasnost, pozivajući se na nedostatak validne diplome iz oblasti menadžmenta u zdravstvu.
Unatoč tome, Gavrankapetanović ne odustaje. “Kad sam predao dokumente, znao sam da nema povlačenja. Ovo je borba za KCUS i za pacijente”, izjavio je nedavno.
Upravni odbor, predvođen prim. dr. Draganom Stevanovićem, razmatra mogućnost pronalaženja alternativnog rješenja koje bi omogućilo Gavrankapetanoviću preuzimanje funkcije, zaobilazeći formalne prepreke koje nameće federalno ministarstvo.
Privremene uprave na izmaku
Aktuelna vršiteljica dužnosti, dr. Hajrija Maksić, suočava se s istekom šestomjesečnog mandata naredne sedmice. Iako zakon dopušta produženje v.d. mandata do okončanja konkursa, neizvjesnost oko stalnog imenovanja dodatno ugrožava stabilnost ustanove.
Politički i finansijski pritisci
KCUS se suočava s deficitom od šest miliona KM, što dodatno komplikuje pregovore o kolektivnom ugovoru s radnicima. Sindikat zahtijeva odgovornost, ali i odgovore – ko je kriv za ovakvo stanje i kako se planira izaći iz ove krize?
Današnja sjednica Upravnog odbora mogla bi biti ključna za budućnost KCUS-a. Hoće li Upravni odbor konačno postići konsenzus o stalnom direktoru, ili će se privremena rješenja nastaviti? Jedno je sigurno – vrijeme za odgađanje ističe, a pritisak sa svih strana raste.