Foto: Defter hefte

Fatmir Alispahić, bosanskohercegovački novinar i publicista, poznat je kao hrabar novinar koji tokom svoje dugogodišnje karijere govori istinu i informacije koje mnogi ne smiju kazati. Prije nekoliko dana je spriječen napad na njegovu kuću, a nešto kasnije pozivajući ga na razgovor, MUP Tuzlanskog Kantona mu oduzima mobitel pod prijetnjom upotrebe sile. Sve te činjenice dokazuju samo još jednom koliko su novinari nezaštićeni i koliko je sloboda govora ugrožena.

Tim povodom na Facebook profilu bošnjačkog TV magazina Defter hefte, čiji je autor Alispahić, objavljen je zahtjev u kojem traži da mu se vrati mobitel koji je u MUP-u TK oduzet pod prijetnjom upotrebe sile, te je također pisao i Odjeljenju za unutarnju kontrolu MUP-a TK.

PREDMET: Zahtjev za vraćanje mobitela koji mi je oduzet pod prijetnjom upotrebe sile

Poštovani,

Pozvan sam telefonom, 21.8.2024., prijepodne, iz PU Tuzla da dođem dati izjavu na okolnosti sigurnosne prijetnje prema mojoj kući, koja se dogodila 20.8.2024., u 18.45h, što sam i učinio, koristeći pauzu na poslu, te sam tu izjavu dao oko 12,30h.

Nisam bio obaviješten, niti pozvan, da dajem izjavu u vezi objave informacije na facebook stranici Defter hefte o vlasniku vozila koji je vozio potencijalne napadače, Ramizu Džaniću iz Srebrenika, budući da su na stranici nakratko i nesmotreno administratori objavili njegove lične podatke, a što je mojom intervencijom odmah nakon saznanja uklonjeno. Kada sam ustao da idem nazad na posao, nakon date izjave zbog koje sam pozvan, rečeno mi je da ja sada ne mogu nikud ići jer se sa mnom ima još nešto obaviti. Službenike je zanimalo otkud stranici Defter hefte podaci o vlasniku vozila, našta sam dao izjavu, u svojstvu svjedoka, iako je cijela okolnost mimo propisa, reklo bi se – na prevaru, jer nema nikakvog traga o proceduri obavještenja.

Budući da sam se nalazio u stanju stresa, zbog pokušaja napada na moju porodicu prethodnu veče, da sam imao visok krvni pritisak (170/100) o kojeg se inače liječim, to nisam mogao u tom času racionalno zaključiti da uzimanje izjave od mene, bez poziva i obavještenja, nije korektno, jer sam u MUP pozvan sasvim drugim povodom, zbog kojeg sam se odazvao kao savjestan građanin i legalista.

Od 13 sati do 15 sati držan sam u Policijskoj stanici, a da nisu ispoštovane procedure obavještenja, jer bih u protivnom znao o čemu se radi i obezbijedio advokata. Rečeno mi je da mogu kontaktirati advokata, pokušao sam, ali nisam uspio. Osjećao sam se lišen slobode u tom periodu, jer mi se nije dozvoljavalo da odem do posla, iako sam više puta upozorio prisutne službenike da sam koristio vrijeme pauze i da ne mogu izbivati tri sata. Tek u 15 sati pojavljuje se službenik u vezi sa oduzimanjem mobitela.

Od službenice koja je uzimala izjavu rečeno je da će se po naredbi Tužilaštva moj mobitlel oduzeti: „milom ili silom“. U tom stanju stresa, osjetio sam strah zbog mogućnosti da mi se silom oduzima mobitel, te sam bio primoran pristati da mobitel dajem pod navodnom „dobrovoljnom predajom“.

Nakon konsultacije sa advokatom, koji je uočio čitav niz propusta, odlučno tražim da mi se mobitel vrati, jer ponavljam – pod prijetnjom upotrebe sile bio sam primoran predati ga, navodno „dobrovoljno“. Ja sam novinar 35 godina, u mobitelu imam informacije vezano za moja istraživanja, koje nisam dužan nikome otkriti. Cijeli postupak smatram nekorektnim i tražim da bi se mobitel odmah vrati.

Tuzla, 22.8.2024. Mr. sc. Fatmir Alispahić

Izvor: Facebook

Alispahić je također uputio Zahtjev za kontrolu regularnoti postupka prilikom davanja izjave i oduzimanja mobitela Odjeljenju za unutarnju kontrolu policijske uprave Tuzla.

Izvor: Facebook

Podršku pružio doc.dr. Edin Garaplija

Ispod objave na Facebook profilu Defter hefte podršku novinaru pružio je i doc.dr. Edin Garaplija koji je napisao:

“Drage i poštovane kolege,

Pravosudni i policijski radnici, Apelujem još jednom da HITNO VRATITE MOBITEL istaknutom publicisti Defter hefte, novinaru i književniku Fatmir Alispahicu, koji mu je nepropisno i pod prijetnjom sile izuzet a u kojem po vlastitoj izjavi ima ozbilja protuteroristička istraživanja. Protupravno izuzimanje privatnog vlasništva, može ugroziti aktualne istrage protiv terorističkih ćelija na Balkanu. Pozivam direktora OSA i direktoda FUP-a da hitno reaguju i zaustave ovu bruku i diskreditaciju građana za račun “duboke bošnjačke države”!”

Udruženje novinara BiH

S obzirom na cjelokupnu situaciju upit smo poslali generalnoj sekretarici Udruženja novinara BiH, Borki Rudić koja nam je odgovorila “da će o cijeloj situaciji biti obaviješten pravnik u Liniji za pomoć novinarima (FMHL), kao jednom od mehanizama putem kojeg dobijamo informacije u vezi sa napadima, Feđa Alikadić. On će se obratiti policiji Tuzlanskog kantona i tražiti info o slučaju oduzimanja mobitela.”

Ovo nije prvi, a teško je povjerovati i da će biti zadnji napad na novinare u našoj zemlji, koji časno obavljaju svoj posao. Ne zaboravimo da je zadatak novinara da govore istinu i koristeći etičke i moralne kodekse informišu gledatelje. U Bosni i Hercegovini sloboda govora novinara ozbiljno je ugrožena.