Evropski sud za ljudska prava u Strazburu nije donio presudu u slučaju aplikacije koju su podnijeli Fadil Novalić i Fahrudin Solak, bivši premijer Federacije BiH i bivši direktor Federalne uprave civilne zaštite.
Suprotno tvrdnjama koje su se pojavile u pojedinim medijima, ovaj sud nije izdao nikakvu odluku kojom se nalaže Sudu BiH da ih oslobodi optužbi niti da obustavi krivični postupak protiv njih.
Dezinformacija koja je kružila regionalnim medijima izazvala je konfuziju u javnosti, sugerišući kako je Sud u Strazburu već odlučio u korist Novalića i Solaka. Međutim, istina je znatno drugačija. Kako je za portal Raport potvrdila Monika Mijić, agentica Vijeća ministara BiH pred Evropskim sudom za ljudska prava, predmet tek ulazi u proceduru i nalaz se još uvijek nije razmatrao u meritumu.
„Predmet je tek dostavljen i sada slijedi faza izjašnjavanja. Dakle, tek sada zapravo počinju aktivnosti u postupku,“ objasnila je Mijić, naglašavajući da je prerano govoriti o bilo kakvom stavu Suda u Strazburu.
Evropski sud za ljudska prava u ovom slučaju neće odlučivati o krivičnoj odgovornosti optuženih, što nije ni u njegovoj nadležnosti. Umjesto toga, sud će ispitivati da li je u postupku koji se protiv njih vodi pred Sudom BiH došlo do povrede prava na pravično suđenje, što je standardna praksa u svim slučajevima koji dospiju pred ovaj međunarodni sud. To uključuje pitanja poput poštivanja prava na odbranu, dostupnosti dokaza, nepristrasnosti sudskog vijeća i drugih elemenata koji čine osnov pravičnog suđenja.
Podsjećamo, Fadil Novalić i Fahrudin Solak su osuđeni u aferi “Respiratori”, slučaju koji je izazvao veliku pažnju javnosti. Osuđeni su zbog nepravilnosti u nabavci respiratora tokom pandemije COVID-19, kada je Federalna uprava civilne zaštite putem firme “Srebrena malina” nabavila respiratore iz Kine koji nisu odgovarali medicinskim standardima za liječenje pacijenata na intenzivnoj njezi.
Odluka Suda BiH izazvala je podijeljene reakcije – dok su jedni smatrali da je riječ o politički motivisanom procesu, drugi su naglašavali potrebu za pravnim odgovornostima, bez obzira na političku funkciju koju optuženi obnašaju.
Evropski sud za ljudska prava, ukoliko utvrdi da je došlo do povrede prava na pravično suđenje, može donijeti presudu kojom nalaže ponavljanje postupka, ali ne i oslobađajuću presudu u klasičnom smislu. Takva odluka se donosi isključivo na domaćim sudovima, u skladu sa zakonodavstvom Bosne i Hercegovine.
Stoga, trenutni tok predmeta jasno pokazuje da je postupak još u ranoj fazi, a konačna odluka će uslijediti tek nakon što Sud u Strazburu detaljno razmotri sve relevantne aspekte slučaja. Do tada, sve tvrdnje o oslobađanju optuženih treba smatrati neosnovanim i prijevremenim.
Prenosi Raport