Evropa je sve iscrpljenija zbog Donalda Trumpa. Tek što je prošlo pet sedmica otkako je bivši američki predsjednik šokirao Zapad, pozivajući Vladimira Putina da pokrene “kraj ovog strašnog rata”, uslijedio je niz iznenađenja.Lideri EU-a su zahtijevali aktivnu ulogu u pregovorima i ponovili da “nema razgovora o Ukrajini bez Ukrajine”. Međutim, njihovi glasovi ostali su ignorirani.Trump i njegov zamjenik otvoreno su kritikovali ukrajinskog predsjednika Zelenskog, osudili EU zbog odnosa prema desnici, te najavili nove carine na aluminij i čelik. Istovremeno, odnosi SAD-a i Ukrajine su donekle stabilizirani – dogovoreni su pregovori u Saudijskoj Arabiji i plan za 30-dnevni prekid vatre, uz uvjet da i Rusija pristane.Međutim, nakon što je Trump ponovo razgovarao s Putinom, ruski lider je iznio gotovo neprihvatljive uslove i pokrenuo novi val napada na Ukrajinu. Bijela kuća nije reagovala.Uslijedio je telefonski razgovor između Trumpa i Zelenskog, kojeg su opisali kao “veoma dobar”, dok je Zelenski kasnije EU liderima prenio detalje, odbacujući Putinove zahtjeve o neutralnosti Ukrajine i smanjenju njenih vojnih kapaciteta.Švedski premijer Kristersson priznao je: “Sve je haotično, to svi znamo.”
Unutrašnji EU sukobi
Samit Evropskog vijeća pokazao je nemoć EU da utiče na dešavanja. Dok Trump, Putin i Zelenski vode glavnu riječ, evropski lideri su zapeli u birokratskim preprekama, poput sporova o fondovima i – pravima na ribolov.Zaključci samita pozivaju na hitno povećanje domaće vojne proizvodnje, ali prijedlog zajmova od 150 milijardi eura za nabavku evropskog oružja izazvao je neslaganja. Španija traži fleksibilnost kako bi sredstva koristila i za migracije i klimatske probleme. Također, predloženi fond isključuje kupovinu američkog i britanskog oružja, što komplikuje situaciju, posebno dok London i Pariz planiraju zajedničku mirovnu misiju.Dodatno, pojedine obalne zemlje uslovljavaju bilo kakav sporazum s Velikom Britanijom novim ribolovnim pravilima – što ponovno vraća Brexit dileme.
Ako dođe do primirja – šta dalje?
EU diplomate priznaju: Evropa neće imati ulogu u mirovnim pregovorima koje Trump vodi, niti može nadomjestiti američku vojnu pomoć Ukrajini. “EU nije ‘ta stvar’ kad je riječ o odbrani,” rekao je Kristersson. “Šira Evropa možda jeste.”Britanski premijer Starmer razgovara s vojnim planerima o potencijalnoj mirovnoj misiji, ali sumnja u realizaciju, često ističući “ako” kad govori o budućem dogovoru.Francuski predsjednik Macron planira novi samit “koalicije voljnih” naredne sedmice, u slučaju da mirovne trupe budu potrebne.Za sada, Trump ostaje miran, dok Putin nastavlja napade. Evropa čeka – i sve više pati od Trumpovog umora.