Bojan Bošnjak, ministar komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša KS se obratio javnosti nakon jučerašnje odluke o evakuaciji zbog klizišta na području općine Stari Grad.
Na početku konferencije za novinare, naveo je kako nema potrebe za nepotrebnim disonantnim tonovima ili negativnim efektima te da je želja bila smiriti situaciju i poručio je da se predano radi na tome.
Podcrtao je kako se neće izaći iz zakonskih okvira te da su sve procedure u skladu sa zakonom.
“Apelujem na sve u sistemu da se odgovorno ponašaju i u skladu sa ovlastima i mjerama te naredbama. Jučerašnja odluka o izdavanju naredbe je samo slijed događaja kojem su prethodile radnje koje smo smo radili i kreirali sa Općinskim štabom civilne zaštite Stari Grad”, naveo je Bošnjak.
Istakao je kako je sva odgovornost na provođenju mjera na tom štabu i komandantu istog Irfanu Čengiću.
Naveo je i kako su se pojavile nesuglasice u javnosti te je podcrtao kako je naredba donesena u skladu sa odlukom Općinskog vijeća Stari Grad da se proglasi stanje prirodne nesreće koji su i donijeli plan evakuacije.
Kako je Bošnjak rekao, to je bio inicijalni momenat kada se donijela ova odluka.
“Mi smo 10 dana insistirali da se ovo desi jer je neophodno za sve ostale postupke”, naveo je on te napomenuo da ova odluka nije ishitrena.
Direktor Kantonalne uprave civilne zaštite Kantona Sarajevo Dženan Brkanić je ispričao samu hronologiju koja je dovela do ove odluke.
Prema njegovim riječima, CZ je 8. oktobra upoznata sa problemom klizišta na Curinim njivama i Bistričkom potoku te je odmah naredni dan održan sastanak na kojem je izdat niz naredbi i zaključaka prema različitim institucijama.
Između ostalog, jedna od naredbi je bila da se u ovaj problem uključe pojedini fakulteti i privatne firme te se utvrdilo da postoji klizište i prijetnja za stanovnike i imovinu.
Zatim su, dodaje, ponovo izašli na teren te su predložene hitne mjere poput saniranja klizišta.
“Gorući problem je jer je klizište u RS-u”, napomenuo je on te dodao je da je Općinski štab bio obavezan donijeti evakucioni plan što je i učinjeno u četvrtak kada su dobili odluku.
Navodi kako je Općinski štab bio u obavezi proglasiti stanje prirodne nesreće, što je i učinjeno u četvrtak, te su dobili plan evakuacije u kojem piše o kojem broju ljudi se radi, gdje će biti smješteni i na koji način.
Zato je, dodaje Brkanić, donesena ova odluka koja nije ishitrena već se na ovome radilo prethodnih 20 dana.
“Imamo izvještaj Fuada Babića, eksperta za klizišta kojeg je Općina Stari Grad angažovala i koji je dao preporuke šta da radimo. Gospodo, očigledno imamo problem. Morali smo promptno reagovati”, rekao je on.
Ovom evakuacijom je obuhvaćeno 77 osoba.
Istaknuto je kako se radi samo o privremenom smještaju te da će se o trajnijem zbrinjavanju brinuti Vlada KS.
Poručeno je kako se ne zna koliko će trajati opasnost te da je zbrinjavanje drugi pojam od evakuacije.
“Ne možemo brzo sanirati klizište, mora se dobiti dozvola RS-a da se može raditi na tom području, možda će investitor sanirati to klizište ili RS ili Kanton Sarajevo”, naveo je Brkanić.