Avaz.ba prenosi plaće za oko 3.000 zaposlenika Univerziteta u Sarajevu još uvijek nisu isplaćene, potvrdila je za portal Avaza dekanesa jednog fakulteta.
Prema najnovijim informacijama, novac je u poslijepodnevnim satima povučen iz Ministarstva finansija i proslijeđen bankama.
Problem je nastao jer rektor Tarik Zaimović nije upisan u sudski registar, zbog čega nije mogao potpisati dokument potreban Ministarstvu za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS za isplatu plaća. Zbog toga je gotovo 3.000 zaposlenika Univerziteta u Sarajevu već tri dana u situaciji čekanja na isplatu plaća.
Tehnički izazovi
Iako su plaće u cijelom Kantonu isplaćene 10. decembra, za Univerzitet u Sarajevu nije bilo rješenja zbog Zaimovićevog odbijanja da odstupi s pozicije rektora. Postoji pravosnažno rješenje Kantonalne uprave za inspekcijske poslove KS i Ministarstva za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS prema kojem se poništava njegov izbor za rektora, što znači da nikada nije mogao biti upisan u sudski registar.
Premijer KS Nihad Uk, ministrica za nauku, visoko obrazovanje i mlade Adna Mesihović, kao i ministar finansija Afan Kalamujić, nakon sastanaka s predstavnicima tehničkih službi Rektorata i Sindikata UNSA pronašli su tehničko rješenje za isplatu plaća.
Ministrica naglašava ključne poteze
Ministrica Mesihović izjavila je ranije za Dnevni avaz da su tri dana tražili tehnička rješenja, ali da je situacija mogla biti znatno jednostavnija da je Zaimović postupio u skladu s pravilima.
- Moglo se riješiti bez ulaska u rasprave oko nadležnosti rektora i prorektora za finansije, jer nisu upisani u sudski registar. Mogle su se poduzeti mjere zaštite, koje su imale alternativne opcije, a koje iz nekog razloga nisu pokrenute – izjavila je Mesihović.
Prijave i istrage
O svemu što se događa oko izbora rektora upoznati su Tužilaštvo KS i Ured za borbu protiv korupcije KS.
- Tužilaštvo je zaprimilo veći broj anonimnih prijava koje se odnose na proces izbora rektora. Vrše se provjere navoda iz prijava, ali u ovoj fazi nismo u mogućnosti saopćiti više informacija – poručili su iz Tužilaštva za Avaz.
Šef Ureda za borbu protiv korupcije, Erduan Kafedžić, potvrdio je da imaju prijave vezane za ovu situaciju i da postupaju u skladu s tim, a dio informacija prosljeđuju i Tužilaštvu.
Nedostupnost rektora
Portal Avaza pokušao je kontaktirati rektora Tarika Zaimovića kako bi odgovorio na pitanja o sazivanju sjednice Senata povodom zahtjeva 13 dekana za imenovanje vršioca dužnosti rektora. Međutim, Zaimović se nije javljao na pozive. Također, nije se uspjelo dobiti komentar u vezi njegovih ranijih izjava o tome kako ima jednoglasnu podršku Senata, unatoč tome što dekani zahtijevaju imenovanje vršioca dužnosti.
Ova situacija nastavlja se razvijati u složenom administrativnom i pravnom okviru, dok uposlenici Univerziteta i dalje čekaju isplatu svojih plaća.