Kako prenosi BBC news, ogromna gomila okuplja se ispred zatvora Saydnaya u glavnom gradu Sirije Damasku, nakon navoda da je određeni broj zatvorenika zatočen u podzemnim ćelijama

Slike pokazuju ljude koji očajnički čekaju više informacija, a  BBC dopisnik izvještava kako istražitelji iznutra  traže skrivene ćelije

Udruženje zatvorenika i nestalih u zatvoru Sednaya (ADMSP) insistira da u zatvoru “nema više pritvorenika”.

Smatra se da su hiljade Sirijaca nestale pod režimom bivšeg predsjednika Bashara al-Assada, koji je srušen tokom vikenda.

Assad, za kojeg se sada navodi da se nalazi u Rusiji gdje mu je odobren azil, pobjegao je nakon što su pobunjenici predvođeni grupom poznatom kao Hayat Tahrir al-Sham (HTS) preuzeli kontrolu nad Damaskom

Šta će se  sada desiti?

Mnogo je nepoznanica i prerano je reći šta će se dalje dogoditi.

Sirija ima parlamentarne i predsjedničke izbore, ali ih je uglavnom preuzela jedna stranka pod Assadovim režimom.

Kakva je nada upravo sada, a ovo je pravi test. Koliko brzo možemo uspostaviti situaciju u kojoj postoji politička zastupljenost za sve?

Ovo je prilika da se sva mišljenja i politička uvjerenja okupe i da se održe izbori koji zapravo odražavaju volju, nade i težnje naroda zastupljenog u pravom parlamentu.

Šta to znači za Iran?

Sirija je bila glavni iranski strateški saveznik i dio važnog kopnenog puta za snabdijevanje Hezbolaha oružjem u Libanu. Hezbolah je također podržavao Asadov režim.

Assad je Irancima rekao da je iznenađen koliko su se njegove snage brzo srušile. Više zapravo nije imao podršku Rusije, koja je bila zaokupljena ratom u Ukrajini. Iran je također bio zaokupljen od napada na Izrael 7. oktobra – i rata u Gazi koji je uslijedio.

 

Šta se sada dešava sa sirijskim izbjeglicama?

Agencija UN-a za izbjeglice opisala je Siriju kao najveću svjetsku izbjegličku krizu – milioni su protjerani iz svojih domova od 2011. Neki od njih su u Evropi, ali većina ih je u Turskoj i drugim susjednim zemljama.

Mnogi se nadaju tom danu kada dotaknu sirijsko tlo, svi se žele vratiti kući – ali ono što trebamo imati na umu je da je u zemlji bilo mnogo razaranja.

U bliskoj budućnosti ništa nije jasno o stabilnosti i političkom sastavu nove vlade, niti o tome šta će se dogoditi na terenu.