Kako saznajemo od klix.ba , prije pet dana navršilo se sto godina od rođenja Ante Markovića, poslednjeg premijera Savezne vlade Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ).

Rođen 25. novembra 1924. godine u Konjicu, Ante Marković ostao je zapamćen kao simbol reformi, modernizacije i pokušaja očuvanja zajedništva u vreme kada su se temelji jugoslovenske države urušavali pod pritiscima velikosrpskog nacionalizma i rata.

Njegova politička i profesionalna karijera bila je obilježena težnjom ka napretku i racionalnim pristupom problemima koji su mučili Jugoslaviju. Uprkos njegovim naporima da zemlju modernizuje i sačuva njen integritet, nacionalistički lideri i međunarodni interesi učinili su njegov zadatak nemogućim.

Početak karijere i ulazak u politiku

Ante Marković započeo je svoj profesionalni put kao inžinjer elektrotehnike, ostvarivši značajne uspjehe u industriji. Kao generalni direktor “Rade Končara”, pokazao je menadžerske sposobnosti koje su ga dovele do političkog vrha. Tokom osamdesetih godina prošlog vijeka, postao je predsjednik Izvršnog vijeća Hrvatske, a potom, 1989. godine, predsjednik Saveznog izvršnog vijeća, odnosno premijer Jugoslavije.

Njegov mandat na čelu federacije obilježen je ambicioznim ekonomskim reformama. Cilj mu je bio stabilizacija jugoslovenske privrede kroz uvođenje konvertibilnog dinara, smanjenje inflacije i liberalizaciju tržišta. Programi su u početku dali rezultate, ali su se ubrzo suočili s opstrukcijama lidera poput Slobodana Miloševića, čija je politika dominacije bila nespojiva s Markovićevom vizijom zajedništva.

Marković je bio jedan od rijetkih lidera koji su otvoreno upozoravali na posljedice podjele Bosne i Hercegovine. Smatrao je da takav potez neće samo uništiti integritet države, već će dovesti i do strašnog rata.

U razgovorima s Miloševićem i Franjom Tuđmanom, Marković je upozoravao:

„Podjela Bosne i Hercegovine neće izazvati mir, kako ste uvjereni, već rat, žrtve, izbjeglice i palestinizaciju te zemlje. To će biti krv do koljena“, govorio je Marković.

Prema riječima Ante Markovića, Slobodan Milošević i Franjo Tuđman smatrali su da podjela Bosne i Hercegovine neće izazvati rat jer su, kako su tvrdili, Srbi i Hrvati u većini u toj zemlji, dok su Bošnjacima predviđali enklavu. Također, očekivali su podršku Evrope, s obrazloženjem da ona ne želi muslimansku državu u svom dvorištu.

“Tuđman mi je rekao da će se povijest ponoviti i da će Bosna šaptom pasti”, prisjetio se Marković. Unatoč njegovim upozorenjima da takvi planovi vode u tragediju, Milošević i Tuđman nisu poslušali. Marković je s tim saznanjima o planovima podjele Bosne i Hercegovine upoznao tadašnjeg lidera BiH, Aliju Izetbegovića, te mu stavio na raspolaganje snimke presretnutih razgovora između Miloševića i Radovana Karadžića, koji su otkrili detalje tzv. plana RAM. Taj plan podrazumijevao je naoružavanje bosanskih Srba putem JNA i pripreme za vojne operacije na teritoriji Bosne i Hercegovine.

Marković je te informacije iznio pred Saveznu vladu, ali je naišao na negiranje od strane JNA. Slovenski admiral Stane Brovet tvrdio je da JNA nije imala veze s naoružavanjem Srba u Bosni. Međutim, u Hagu je kasnije predstavljena snimka razgovora iz juna 1991. godine, na kojoj Milošević naređuje Karadžiću mobilizaciju “banjalučke grupacije” prema Kupresu, te da se obrati generalu JNA Uzelcu za oružje i helikoptere.

Klix.ba nam prenosi da Ante Marković je poduzeo niz reformi kako bi stabilizirao jugoslavensku ekonomiju. Riješio je problem kontaminirane aktive u bankarskom sektoru, stabilizirao dinar i uveo njegovu konvertibilnost, smanjio inflaciju, smanjio inostrani dug i povećao devizne rezerve s 1,5 na 6,8 milijardi dolara. Također je smanjio vojni budžet JNA, smanjio troškove administracije i povećao prihode od carina, što je omogućilo ukidanje doprinosa republika i pokrajina.