Predsjednik SAD-a, Donald Trump, izjavio je novinarima da su “zemlja i elektrane” ključna tema u pregovorima o prekidu vatre, pred njegov telefonski razgovor s Vladimirom Putinom. Američki predsjednik je istakao da su obje strane već postigle značajan napredak u pregovorima, napomenuvši da se trenutno raspravlja o “podjeli određene imovine”. Što su Ukrajina i Rusija izjavile u vezi s teritorijem i koja bi ključna infrastruktura mogla biti uključena u dogovor?

Koji su teritorijalni zahtjevi Ukrajine?

Iako je Ukrajina ranije pozivala Rusiju da vrati okupirane teritorije, SAD je sugerirao da bi Kijev mogao biti spreman na ustupke u pogledu teritorija. Volodimir Zelenskij priznao je prošle sedmice da bi pitanje teritorija moglo biti “najveći izazov” nakon postizanja dogovora o prekidu vatre.

Američki savjetnik za nacionalnu sigurnost, Mike Waltz, rekao je prošlog vikenda da će Ukrajina dobiti neodređene sigurnosne garancije u zamjenu za neodređene teritorijalne ustupke. Također je napomenuo da SAD uzima u obzir “stvarnost situacije na terenu” u diplomatskim pregovorima, fraza koja je često korištena u izjavamima iz Kremlja.

Koji su teritorijalni zahtjevi Rusije?

Ruske snage trenutačno kontroliraju gotovo petinu ukrajinskog teritorija i nedavno su napredovale u nekim područjima. Kao dio dugoročnog mirovnog sporazuma, Putin je stalno zahtijevao predaju četiri ukrajinske regije koje njegove snage zapravo nisu u potpunosti zauzele.

Moskva smatra Donjeck, Lugansk, Zaporožje i Herson ruskim teritorijem – regijama koje je anektirala u rujnu 2022. godine, u potezu koji su priznale samo Sirija i Sjeverna Koreja, dok je međunarodna zajednica široko odbacila tu aneksiju. Iako je većina regije Lugansk pod kontrolom Rusije, Ukrajina još uvijek drži značajne dijelove Donjecka, Zaporožja i Hersona. Prošle godine, Putin je naveo povlačenje ukrajinskih trupa iz svih četiri regije kao jedan od glavnih uvjeta za mir.