Ursula von der Leyen izjavila je da će Europska unija uvijek štititi vlastite interese, “bez obzira na to kako i kada to bude potrebno”, nakon što je Donald Trump upozorio da će carine protiv EU-a biti uvedene “uskoro”. Europska unija spremna je na “teške pregovore” s Trumpom kako bi spriječila trgovinski rat između obje strane Atlantskog oceana. Ova izjava dolazi dan nakon što su Kanada i Meksiko postigli posljednje trenutne dogovore s Bijelom kućom kako bi privremeno izbjegli uvođenje bolnih carina od 25%.
Trump je u nedjelju upozorio da će carine protiv EU-a “definitivno biti uvedene” i to “uskoro”, što je dovelo do visoke pripravnosti diplomata u Bruxellesu. Von der Leyen je, govoreći na godišnjoj skupštini EU ambasadora u Bruxellesu, istaknula da će Europska komisija biti spremna na teške pregovore i raditi na rješenjima gdje god bude to moguće, dok će također štititi vlastite interese. Naglasila je da će EU “uvijek štititi vlastite interese – kako god i kad god to bude potrebno. Ovo će uvijek biti europski način.”
Dogovori koje su Kanada i Meksiko postigli s Trumpom uključuju obveze na pojačanje kontrole granica i borbu protiv trgovine fentanilom, trgovine oružjem i organiziranog kriminala. U zamjenu, Trump će odgoditi uvođenje carina od 25% na početni period od 30 dana, a Kanada i Meksiko će odustati od uvođenja protumjera koje su planirali. Nasuprot tome, carine na Kinu već su stupile na snagu, što je izazvalo uzvratne mjere iz Pekinga.
Dok se tržišta pokušavaju prilagoditi ovoj trgovinskoj razmjeni, pozornost se preusmjerava na EU, koja se čini sljedećom na Trumpovoj listi. Trump je izjavio: “Europska unija je godinama zlostavljala Sjedinjene Države, i oni to ne mogu raditi.” EU već godinama ima trgovinski suficit s SAD-om u vrijednosti od 155,8 milijardi eura u 2023. godini, dok u uslugama postoji stalni deficit od 104 milijarde eura prema SAD-u.
Trump je fokusiran na robu, zanemarujući usluge, i izjavio: “Oni ne uzimaju naše automobile, ne uzimaju naše poljoprivredne proizvode, gotovo ništa ne uzimaju, a mi uzimamo sve od njih. Milijuni automobila, ogromne količine hrane i poljoprivrednih proizvoda.”
Ako Trump odluči provesti svoju prijetnju, odgovornost će pasti na Europsku komisiju, koja ima isključivu nadležnost za trgovinsku politiku. Von der Leyen je naglasila da će “prvi prioritet” Komisije biti pregovaranje s novom administracijom kako bi se pronašlo zajedničko rješenje. Nije navela konkretne primjere ustupaka koje bi Bruxelles mogao ponuditi, ali je govorila o suradnji u područjima gdje se interesi EU-a i SAD-a poklapaju, poput kritičnih opskrbnih lanaca i novih tehnologija.
Nije spomenula ni sektore na koje bi EU mogao ciljati u potencijalnoj odmazdi, ali je ukazala na važnost EU-SAD odnosa. “Zajedno, EU i SAD predstavljaju gotovo 30% globalne trgovine robama i uslugama. I više od 40% globalnog BDP-a. Europske tvrtke u SAD-u zapošljavaju 3,5 milijuna Amerikanaca. A još milijun američkih radnih mjesta izravno ovisi o trgovini s Europom”, rekla je von der Leyen.
Dok je naglašavala važnost odnosa EU-a i SAD-a, von der Leyen je također pozvala ambasadore da budu “odvažni i agilni” u razvoju partnerstava s drugim državama, uključujući one koje dijele neke od interesa EU-a, ali nisu sklone istom mišljenju. Osobito je spomenula Kinu kao zemlju s kojom bi EU mogao proširiti trgovinske i investicijske odnose, dok bi se adresirali trenuci nesuglasica.
Von der Leyen je također istaknula da EU mora napustiti nostalgičan odnos prema svijetu koji je nastao nakon II. svjetskog rata i prilagoditi svoju vanjsku politiku novoj, “hiper-konkurentnoj i hiper-transakcijskoj geopolitičkoj stvarnosti” koja oblikuje 21. stoljeće. Ratovi, invazije, rastući autoritarizam, carine, sankcije, disruptivne tehnologije, klimatske promjene i neregularne migracije samo su neki od svjedoka te nove stvarnosti. “Europa mora suočiti svijet onakav kakav on jest. I uvjerena sam da je u ovom vrućem svijetu najbolji pristup Europe ostati smirena”, zaključila je.
“Treba donositi odluke ne iz emocija ili nostalgije za svijet koji je nekada postojao. Već iz proračunatog sudovanja o tome što je u našem vlastitom interesu u svijetu kakav je danas. Jer vanjska politika i diplomacija nisu svrha same sebi. To je način da se osigura stabilnost, sigurnost i prosperitet za naše građane – i naše partnere.”