Delegat u Domu naroda Bosne i Hercegovine, Zlatko Miletić, govorio je o trenutnoj političkoj situaciji u zemlji. Istakao je da se BiH nalazi u stalnoj političkoj, društvenoj, ustavnoj i socijalnoj krizi. Prema njegovim riječima, zabrinjavajuće je što nosioci vlasti nemaju konkretna rješenja za ove probleme, što samo dodatno produbljuje postojeće krize.

Miletić je također spomenuo da je očekivao zajedničku sjednicu oba doma Parlamenta, koja se, međutim, nije održala. Zakonom je propisano da se najmanje jednom godišnje mora održati sjednica oba doma. On je ukazao na činjenicu da ne postoji pravni mehanizam za sankcionisanje kršenja poslovnika u radu Parlamenta. Jedan od ključnih prijedloga koje je iznio je inicijativa za vještačko izazivanje rekonstrukcije Vijeća ministara. Prema njegovim riječima, trenutni sastav Vijeća ministara je iscrpio sve mogućnosti i bez temeljite promjene vlasti, BiH će ostati u stalnoj blokadi.

Evropske integracije i blokade u zakonodavnom procesu

Miletić je kritikovao i aktuelnu politiku evropskih integracija, naglasivši da je BiH u tom procesu značajno zaostala. Kao primjer naveo je Hrvatsku, koja je za samo 6,5 godina pristupnog puta donijela 393 nova zakona. U BiH, prema njegovim riječima, vlasti su donijele samo nekoliko zakona koji se odnose na Evropsku uniju. Prema njegovim procjenama, BiH bi mogla čekati 100 godina za članstvo u EU ako se ovakva dinamika nastavi.

Kritike je uputio i na račun integriteta pojedinih ministara u Vijeću ministara. Spomenuo je slučajeve ministra Košarca, za kojeg je naveo da je prethodno imao ozbiljne povrede integriteta, a koji je izabran bez ikakvih smetnji. Miletić je izrazio zabrinutost zbog podrške međunarodne zajednice trenutnom sazivu Vijeća ministara, upitavši kako bi reagovali da se u nekoj drugoj zemlji ministar izjasnio da ne voli svoju državu.

Blokade SNSD-a i politička nestabilnost

Na pitanje o mogućim promjenama vlasti, Miletić je kazao da bi ukoliko dođe do izmjena vlasti, trebalo postaviti dva ili tri realna i ostvariva cilja. Tek tada bi se moglo pristupiti tom procesu. Također je komentirao situaciju u kojoj SNSD svojim nedolaskom na sjednice Doma naroda može blokirati rad institucija, što stvara dodatnu političku nestabilnost.

Miletić je također ukazao na stagnaciju u evropskim integracijama, navodeći da je Bosna i Hercegovina, prema izvještaju Evropske komisije, zapela na polovini poglavlja i nije napredovala ni u jednom značajnom segmentu.

Mjere za poboljšanje ekonomskog stanja i pravna pitanja

Za dodatne mjere koje bi mogle pomoći građanima, kao što je ukidanje PDV-a na osnovne životne namirnice poput hljeba i mlijeka, Miletić je izjavio da bi to bila mjera koja bi konkretno pomogla ekonomskom položaju građana. Istakao je da bi takve mjere mogle imati značajan uticaj na svakodnevni život ljudi.

Govorio je i o situaciji u vezi s američkim sankcijama, te upozorio na opasnost od daljnjeg rušenja Dejtonskog mirovnog sporazuma, posebno u kontekstu tačaka koje se odnose na institucije koje su ključne za opstanak BiH. Kazao je da je podnio nekoliko krivičnih prijava protiv Milorada Dodika zbog ugrožavanja ustavnog poretka i negiranja ratnih zločina.

Kritike prema Tužilaštvu BiH i sigurnosnim provjerama

Miletić je istakao da u nekim slučajevima ima osjećaj da su tužitelji pod političkim pritiskom i da ne rade svoj posao kako bi trebali. Spomenuo je i snimke koji dokumentiraju nasilje Nenada Stevandića prema Bošnjacima i Hrvatima u Kotor Varoši, dodajući da je Stevandić spomenut u nekoliko presuda Haškog tribunala. Naglasio da je najviše zabrinut zbog toga što trenutna vlast na državnom nivou nije donijela nijednu mjeru koja bi mogla pomoći običnim građanima, što dodatno povećava političku i ekonomsku nestabilnost u zemlji.