Palestinska grupa Hamas i Izrael postigli su dogovor o primirju u Pojasu Gaze, koje bi trebalo stupiti na snagu u nedjelju, a BBC je objavio detalje o pregovorima koji su doveli do ovog sporazuma. Prema izvještaju, dogovor o primirju postignut je tek 10 minuta prije nego što je trebala početi press konferencija na kojoj je premijer Katara Mohammed bin Abdulrahman al Thani objavio da je primirje dogovoreno. Iako je dogovor bio postignut, posljednji detalji plana još su se raspravljali dok su trajali tehnički pripremi za konferenciju.
Zanimljivo je da predstavnici Hamasa i Izraela nisu razgovarali direktno, niti su bili u istoj prostoriji. Na jednom spratu zgrade u glavnom gradu Katara, Dohi, nalazili su se predstavnici izraelske vlade, a na drugom predstavnici Hamasa. Posrednici iz Katara, Egipta i SAD-a su se kretali između tih dviju delegacija, prenoseći detalje plana.
Prava pozadina dogovora, prema informacijama koje je objavio BBC, nije ležala u samim pregovorima na dan objave primirja, već u mjesecima prije, a posebno u decembru 2024. godine, kada je Hamas promijenio svoj pristup. Razlog za ovu promjenu pristupa bila je “sve veća izolacija” Hamasa. Prema izvorima bliskim pregovorima, Hamas je do tada dominirao pregovorima, diktirajući uvjete, no tek kada je shvatio da ga “niko neće spasiti”, odlučio je promijeniti svoj stav i pristati na primirje.
Jedan od izvora je istaknuo da je situacija u Siriji, posebno pad režima Bashara al-Assada, te odnos s Hezbollahom u Libanu, dovela do značajne promjene u stavovima Hamasa. Također, pobjeda Donalda Trumpa na predsjedničkim izborima u SAD-u bila je ključna za ubrzavanje pregovora. Trumpova izjava o “paklu na Bliskom istoku” ako do primirja ne dođe do njegove inauguracije stvorila je pritisak na sve strane, uključujući izraelskog premijera Benjamina Netanyahua.
Izvor je objasnio da je Trumpov izaslanik, Steve Witkoff, bio nezadovoljan jer je Netanyahu pokušao izbjeći sastanak s njim zbog šabata, jevrejskog svetog dana. Witkoff je, prema informacijama, “poludio” i prisilio Netanyahua da prekrši pravila šabata i susretne se s njim. Poruka s tog sastanka bila je jasna: Trump želi dogovor, napravite ga.
Kada je Witkoff vratio u Dohu, bio je zajedno s Brettom McGurkom, izaslanikom administracije Joea Bidena, u prostoriji gdje su se vodili pregovori. Zajedno su radili na “prijelaznim naporima” u američkoj diplomaciji, koji su postavili temelje za postizanje sporazuma.
Posljednja tri dana pregovora uključivala su intenzivno razmatranje sitnih detalja, uključujući logistiku povratka raseljenih osoba iz južne Gaze na sjever i oslobađanje taoca. Prema izvještajima, došlo je do nesuglasica zbog mehanizma za pretragu povratnika, što je bilo ključno za postizanje dogovora. Izrael je želio osigurati da se ne prevoze militanti ili vojna oprema, dok Hamas nije pristao na tu vrstu provjera. Na kraju je dogovoreno da katarski i egipatski tehnički timovi obave pretrage, što je omogućilo da obje strane pristanu na sporazum.
Pregovori su završeni 15. januara 2025. godine, kada je pregovarač Hamasa u poruci za BBC napisao: “Sve je gotovo.”
Prenosi BBC