Sjednica Ekonomsko-socijalnog vijeća pri Vladi FBiH je završena, a prema riječima predsjednika Safudina Čengića, dogovoreno je da Vlada FBiH na narednoj sjednici predstavi prijedlog seta mjera kako bi se olakšalo poslodavcima nakon povećanja minimalne plaće na 1.000 KM.

  • Odmah smo zakazali sjednicu za naredni ponedjeljak u 14 sati, kada ćemo razmatrati prijedlog Vlade – rekao je Čengić, osvrćući se i na mogućnost linearnog povećanja plaća.

  • To pitanje će se riješiti kroz mjere koje Vlada predloži. Vlada je svjesna da trenutne plaće ne mogu ostati nepromijenjene uz povećanje minimalne plaće za 60 posto – pojasnio je.

Dodao je da su na sjednici razmotrena sva pitanja koja su se otvorila nakon odluke o povećanju minimalne plaće.

  • Minimalna plaća od 1.000 KM je obaveza koju će poslodavci ispoštovati. Međutim, poslodavci su tražili rasterećenje u vidu oslobađanja dijela doprinosa na tu minimalnu plaću. Predloženo je da 700 KM bude oporezivo, a ostatak neoporeziv, ali to zahtijeva izmjene zakona o doprinosima, što se ne može riješiti uredbom ili odlukom Vlade.

Govoreći o plaćama iznad minimalne, Čengić je naveo da će Vlada predložiti način na koji će reagovati kako bi se ublažila razlika.

  • Mislim da je to korektno i predstavlja dobro rješenje – istakao je.

Čengić je naglasio kako su svi svjesni da je potrebno napraviti određene ustupke radi poboljšanja standarda zaposlenih, ali uz očuvanje poslovanja, posebno za manje kompanije.

Također je najavio da će minimalna plaća ostati na nivou od 1.000 KM, dok će Vlada donijeti prijedloge za olakšavanje troškova poslodavcima vezano za veće plaće.

  • Moramo biti realni. Pitanje više nije minimalna plaća, već donošenje fiskalnih zakona. Rečeno nam je da će početkom februara ti prijedlozi biti upućeni ESV-u, a zatim i Parlamentu. Bez sistemskih rješenja nema pravog napretka. Vlada i Parlament moraju donijeti te zakone kako bismo svi znali uslove poslovanja.

Čengić je dodao da će, i ako fiskalni zakoni budu usvojeni u februaru ili martu, njihova primjena vjerovatno početi početkom naredne godine, ali je istakao važnost da se zakoni usvoje što prije kako bi od 1. januara 2026. postojala jasna pravila.

  • Poslodavci mogu isplaćivati minimalnu plaću prema trenutnoj formuli, ali traže od Vlade da dio troškova bude rasterećen – zaključio je Čengić.

Prenosi Avaz.