Udruženja ratnih žrtava u Bosni i Hercegovini predložila su da 9. januar bude proglašen danom žalosti, kako bi se odala počast žrtvama, a kao odgovor na kontinuirane provokacije iz Republike Srpske.

„Nakon što smo prošle godine predložili da 9. januar bude dan žalosti u Federaciji BiH, a imajući u vidu nastavak provokacija iz Republike Srpske, apeliramo na sve nivoe vlasti u BiH da pokrenu inicijativu za proglašenje 9. januara danom žalosti u skladu sa svojim nadležnostima“, navodi se u saopćenju Udruženja Pokret Majke enklava Srebrenice i Žepe, te Udruženja žrtava i svjedoka genocida.

Udruženja ističu da je 9. januar 1992. godine označio početak realizacije udruženog zločinačkog poduhvata proglašenjem “države srpskog naroda” u BiH, što je bio uvod u planove za razbijanje Bosne i Hercegovine, uz zločine koji su se dogodili tokom rata i koji nisu imali precedensa od Drugog svjetskog rata.

U predloženoj odluci o proglašenju dana žalosti, udruženja se pozivaju na naslijeđe Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) i Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (MRMKS), naročito ističući važnost pravosnažnih presuda, uključujući presudu u tužbi Bosne i Hercegovine protiv Srbije, te doprinos Ujedinjenih nacija (UN) i Evropske unije (EU) u borbi za svjetski mir i pravdu.

Prema presudama MKSJ-a i MRMKS-a, utvrđena su dva zločinačka poduhvata s ciljem stvaranja etnički čistih teritorija u BiH i uništenja međunarodno priznate države BiH. Također, presude su potvrdile međunarodni sukob u BiH, jer je cilj bio stvaranje novih država na teritoriji BiH, što je bilo protivno međunarodnom priznanju BiH. Zabilježena su teška kršenja međunarodnog humanitarnog prava širom zemlje, uslijed udruženih zločinačkih poduhvata.

Sudske presude također potvrđuju zločine genocida u Srebrenici i istočnoj Bosni, te povezanost političkog i vojnog rukovodstva srpskih snaga u BiH, uključujući Radovana Karadžića i Ratka Mladića, sa planiranjem i izvršenjem tih zločina.

U saopćenju se navodi i da je Ustavni sud BiH odbio proglašenje 9. januara za praznik u Republici Srpskoj, međutim vlasti u tom entitetu ne poštuju tu odluku i i dalje obilježavaju 9. januar. „Svi građani BiH su 9. januara 1992. godine, bez obzira na svoju nacionalnu pripadnost, postali žrtve politike koja je imala za cilj uništenje zemlje“, poručuju udruženja.

Udruženja žrtava naglašavaju da 9. januar simbolizira najmračnija sjećanja svih žrtava i ističu da naslijeđe tog datuma treba biti vidljivo kroz djelovanje međunarodnih sudova i institucija poput UN-a i EU-a. Također, ističu da obilježavanje 9. januara kao praznika vrijeđa žrtve i ugrožava međunarodni pravni poredak, kao i pravni sistem BiH.

„Javno slavlje 9. januara, uprkos odlukama Ustavnog suda BiH i presudama međunarodnih sudova, predstavlja uvredu za sve žrtve zločinačkih planova i poduhvata, te ruši međunarodni pravni poredak i pravni sistem Bosne i Hercegovine“, zaključuju udruženja.