Centralna manifestacija povodom obilježavanja 9. januara kao „Dana Republike Srpske“ biće održana danas u Banjoj Luci, uprkos presudama Ustavnog suda Bosne i Hercegovine iz 2015. i 2019. godine, koje su ovaj datum proglasile neustavnim.
Visoki predstavnik u BiH, Kristijan Šmit, jučer je izjavio da je obilježavanje neustavnog Dana Republike Srpske krivično djelo.
Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini također se oglasila povodom ovog događaja, podsjećajući da je Ustavni sud BiH više puta donio odluku da je 9. januar neustavan. Ambasada je naglasila da odabrani datum, koji se poklapa s pravoslavnim vjerskim praznikom, krši nekoliko odredbi Ustava BiH koje zabranjuju diskriminaciju, te istaknula da ova odluka nije zasnovana na mišljenju, već na zakonu.
Svečani defile planiran je na Trgu Krajine u Banjoj Luci.
Osporeni datum
Podsjetimo, Ustavni sud BiH je 26. novembra 2015. godine utvrdio da je 9. januar, kao Dan Republike Srpske, neustavan. Sud je osporio samo datum, dok nije dovodio u pitanje pravo na obilježavanje Dana Republike Srpske, ali je jasno naglasio da 9. januar nije prihvatljiv kao datum.
Ustavni sud BiH također nije osporio pravo vjernicima da slave krsnu slavu Svetog Stefana, ali je zaključio da Dan RS ne može biti 9. januar.
Komisija za provođenje referenduma provela je 25. septembra 2016. godine referendum o 9. januaru, uprkos zabrani Ustavnog suda BiH. Sud je potom poništio rezultate tog referenduma.
Nakon toga, Narodna skupština Republike Srpske (NSRS) izbacila je Zakon o Danu Republike iz Zakona o praznicima, te ga usvojila kao poseban sekularni praznik. Međutim, devet delegata iz reda Bošnjaka i Hrvata podnijelo je zahtjev za ocjenu ustavnosti tog zakona u Vijeću naroda RS.
Poništenje dijela Zakona
Ustavni sud BiH je 29. marta 2019. godine ponovo proglasio 9. januar neustavnim, poništivši dio Zakona o Danu Republike Srpske, koji je tvrdio da je “9. januar potvrđena volja građana RS”. Ova osporena odredba bila je u suprotnosti s nekoliko odredbi Ustava BiH i međunarodnim pravima, zbog čega je sud odlučio da prestane važiti dan nakon objave odluke.
Stav Venecijanske komisije
Venecijanska komisija prethodno je iznijela stav da obilježavanje Dana Republike Srpske na 9. januar predstavlja diskriminaciju, jer nije u skladu sa univerzalnim vrijednostima dijaloga, tolerancije i razumijevanja. Naglasili su da je Dan Republike Srpske utemeljen na istorijskim događajima koji su značajni samo za jedan narod u tom entitetu, konkretno za Srbe, što je, prema mišljenju komisije, u suprotnosti sa principima jednakosti i multietničnosti.
Istorijski kontekst
Podsjetimo, 9. januara 1992. godine, Skupština srpskog naroda u Bosni i Hercegovini donijela je „Deklaraciju o proglašenju Republike srpskog naroda Bosne i Hercegovine“. Ovaj datum je od tada simboličan za Republiku Srpsku, a prvobitno rukovodstvo činili su Radovan Karadžić, Biljana Plavšić i Momčilo Krajišnik, koji su kasnije osuđeni za ratne zločine pred Haškim tribunalom.