Depandans Muzeja Sarajeva, poznat kao Despića kuća, nakon godinu dana obnove i restauracije, svečano je otvoren na pravoslavno božićno jutro. Ulaz u ovu muzejsko-kulturnu kuću, koja prikazuje način života imućne trgovačke srpske pravoslavne porodice Despić, bit će besplatan za sve posjetitelje.
Direktorica Javne ustanove Muzej Sarajeva, Indira Kučuk-Sorguč, istaknula je da je ekipa vrijedno radila tokom cijele godine na obnovi objekta, te da je inicijativa za ovaj projekt pokrenuta od strane Kantonalnog zavoda za zaštitu kulturno-historijskih spomenika Sarajeva.
„Sanirali smo cijeli objekat, restaurirali podove, okrečili spratove, te obavili konzervatorsko-restauratorske radove na stilskom namještaju i preparatorske radove na svim tekstilima u kući“, kazala je Kučuk-Sorguč. Također, naglasila je da su osvježeni izgled kuće i retuširana stalna postavka, koja je prethodno rađena pod stručnim vodstvom etnologinje Ljiljane Beljkašić Hadžidedić.
Zahvaljujući njenim istraživanjima i podacima o životu porodice Despić, restauratori su uspjeli obnoviti kuću u skladu s autentičnim izgledom.
„Despića kuća je simbol građanske kulture Sarajeva, posebno kulture življenja imućnog srpsko-pravoslavnog sloja. Ovdje, na božićno jutro, darujemo ovu divnu kuću građanima Sarajeva“, izjavila je direktorica Muzeja.
Boris Trapara, direktor Kantonalnog zavoda za zaštitu kulturnog, historijskog i prirodnog naslijeđa Sarajeva, istakao je da Despića kuća predstavlja reprezentativan primjer razvoja arhitekture kroz osmanski i austro-ugarski period, gdje se mogu vidjeti različiti stilovi arhitekture koji su oblikovali Sarajevo.
Trapara je najavio da će u 2025. godini započeti druga faza obnove, koja uključuje obnovu fasade objekta, za koju je već izrađen projekt.
Despića kuća, čiji najstariji dijelovi potiču iz 17. stoljeća, poklonjena je Sarajevu krajem 1960-ih godina od strane Pere Despića, potomka ugledne sarajevske porodice. Pero Despić je želio da kuća postane izložbeni prostor posvećen životu stare srpske porodice, čime je sačuvano sjećanje na ovu značajnu obitelj koja je ostavila dubok trag u sarajevskoj povijesti.
Porodica Despić stekla je bogatstvo kao zanatlije i trgovci te predstavljala društvenu elitu Sarajeva krajem 19. i početkom 20. stoljeća. Zanimljivo je da su u primaćoj sobi Despića kuće organizirane prve pozorišne predstave u Sarajevu, zbog čega se kuća smatra pretečom savremenog pozorišta u ovom gradu.