Ukrajina je ove sedmice obustavila isporuku ruskog plina prema Europi nakon što je istekao ugovor o njegovom transportu.

Turska, koja dobija ruski plin putem plinovoda “Plavi tok” i “Turski tok”, kao i azerbejdžanski i iranski plin putem plinovoda TANAP, postala je ključni dobavljač plina za zemlje poput Bugarske, Mađarske, Moldavije, Rumunije i Sjeverne Makedonije.

Ukrajinski ministar energetike, Herman Haluščenko, objasnio je da je obustava isporuke plina bila nužna zbog nacionalne sigurnosti, budući da je Ukrajina ranije zarađivala na tranzitu plina iz Rusije. Ovaj potez smatra se značajnim jer bi mogao uzrokovati finansijske gubitke za ruski Gazprom, koji se oslanja na prihod od plina.

Prema turskom listu Hurriyet, stručnjaci smatraju da bi ovo moglo učiniti Tursku pouzdanim alternativnim dobavljačem plina za Europu. Turska se ističe zbog svog strateškog položaja, vlastite proizvodnje plina u Crnom moru i razvijene energetske infrastrukture. Ako se poveća kapacitet interkonekcija sa susjednim zemljama poput Grčke i Bugarske, Turska bi mogla postati ključni izvor plina za Europu.

Prekid isporuke ruskog plina mogao bi natjerati Europu da traži nove izvore plina, a pozicija Turske kao dobavljača bi mogla biti ojačana u nadolazećim pregovorima, smatraju energetski stručnjaci.