Sud BiH odredio je jednomjesečni pritvor za uhapšene osobe, uključujući ministra sigurnosti BiH Nenada Nešića, Mladena Lučića, vlasnika firme “Legend”, te Mirka Dakića, direktora kompanije “RS Putevi”.
Tužilaštvo BiH ih sumnjiči za organizirani kriminal, primanje mita i pranje novca. Prema tvrdnjama, Nešić je od 2016. do 2020. godine primao mito u iznosu od 250.000 KM godišnje, dok ukupna suma premašuje milion maraka.
Iskaz Mirka Pandurevića
Raport posjeduje kompletno rješenje Suda BiH, kao i dokaze i osnovane sumnje Tužilaštva. Objavljujemo i cijeli iskaz Mirka Pandurevića, direktora “Romanija puteva”, koji je priznao izvršenje krivičnog djela, te iskaz Sanjina Avdića, vlasnika više firmi koje su korištene za izvlačenje novca koji je zatim predan Lučiću i Nešiću.
Tužiteljica Bojana Jolović, u prijedlogu za pritvor, navodi da je Tužilaštvo BiH još 19.02.2019. godine obaviješteno od strane Finansijsko-obavještajnog odjeljenja Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) o prijavi sumnjive transakcije koju je zaprimila NLB banka d.d. Sarajevo. Ta transakcija se odnosila na uplate pravnih lica na račun fizičkog lica, uz naznaku da su sredstva zaprimljena zbog plaćanja određenih računa, predračuna i dugovanja.
Na temelju ove prijave, Tužilaštvo je 9. juna 2023. godine donijelo naredbu o sprovođenju istrage.
U obrazloženju prijedloga prikazani su dokazi na temelju kojih Tužilaštvo BiH smatra da postoji osnovana sumnja da su osumnjičeni počinili krivična djela koja im se stavljaju na teret, što je detaljno opisano u prijedlogu Tužilaštva.
No, krenimo redom.
Kada je riječ o krivičnim radnjama koje se stavljaju na teret osumnjičenim Nenadu Nešiću i Mladenu Lučiću, Sud je, prema dokazima koje je dostavilo Tužilaštvo, prvenstveno cijenio iskaze osumnjičenih Mirka Pandurevića i Samira Avdića, koji su u saglasnosti sa rezultatima posebnih istražnih radnji provedenih u proteklom periodu, kao i izvještajem Finansijsko-obavještajnog odjeljenja SIPA o izvršenim novčanim transakcijama. Na temelju toga, Sud je zaključio da postoji osnovana sumnja da su Nešić i Lučić počinili krivična djela udruživanja radi činjenja krivičnih djela, zloupotrebe službenog položaja ili ovlaštenja i primanja mita.
Nešić je dolazio u policijsku stanicu u Istočnom Sarajevu
Prvo, kako se navodi, Sud smatra da je osumnjičeni Nenad Nešić od 2017. godine, zaključno sa 14.10.2020. godine, obavljao funkciju vršioca dužnosti direktora Javnog preduzeća “Putevi Republike Srpske” a.d. Banja Luka.
U odnosu na konkretne radnje koje se stavljaju na teret Nešiću i Lučiću, Sud je prvenstveno uzeo u obzir iskaz osumnjičenog Sanjina Avdića, koji je dao izjavu u prisustvu svog branioca, a koja ukazuje na osnovanu sumnju da su Nešić i Lučić bili uključeni u izvršenje krivičnih djela za koja ih tereti Tužilaštvo.
Iz iskaza osumnjičenog Avdića proizlazi da je on upravljao firmom “Adriatic International” d.o.o. Sarajevo i da je preko ove firme imao poslovni odnos s firmom “Romanija putevi” a.d. Sokolac, čiji je direktor bio Mirko Pandurević. Poslovni odnos započeo je u oktobru 2019. godine, uz posredovanje Bariša Bejtovića, koji je Avdiću rekao da je Pandureviću potreban “gotov novac”.
Posao vrijednosti dva miliona
Dalje, prilikom sastanka sa Pandurevićem, Avdić je obaviješten da je firma “Romanija putevi” a.d. Sokolac dobila tender od Javnog preduzeća “Putevi Republike Srpske” a.d. Banja Luka u vrijednosti preko dva miliona KM, ali da je zbog toga obavezna isplatiti iznos od 250.000,00 KM Nenadu Nešiću, koji je tada bio direktor “Putevi Republike Srpske”.
Kako bi obezbijedili novac za isplatu Nešiću, Sanjin Avdić i Mirko Pandurević, prema osnovanoj sumnji, postigli su dogovor da iz firme “Romanija putevi” a.d. Sokolac izvuku gotovinu. Avdić i Bejtović zadržali su 5-10 posto, a ostatak novca bio je predan Mladenu Lučiću, koji je postao kontakt osoba za preuzimanje novca.
Sumnja se da je tom prilikom dogovoreno da firme kao što su “Adriatic International”, “Kadal” i “Prios” izdaju fiktivne račune prema firmi “Romanija putevi” a.d. Sokolac u ukupnom iznosu od 250.000,00 KM.
Prema iskazu Avdića, tokom 2019. godine sačinjen je fiktivni predračun za firmu “Adriatic International” d.o.o. Sarajevo prema firmi “Romanija putevi” a.d. Sokolac za usluge “geološko istraživačkih radova Kamenolom Podromanija”, vrijednosti 83.421 KM, a iznos je uplaćen na privatni račun Fehvada Begovića.
Iznos od 83.421,00 KM bio je zatim transferiran sa Begovićevog računa na račun Avdića, a ostatak novca podignut je putem kartica na bankomatima. Osim toga, Avdić je u oktobru 2019. godine izdavao još nekoliko fiktivnih faktura, među kojima je bila i ona za kancelarijski materijal u vrijednosti 40.664,52 KM.
Ove transakcije su dovele do toga da je Bariš Bejtović morao preuzeti novac u visini od 130.000 KM i predati ga Mladenu Lučiću u hotelu “Espanja” u Istočnom Sarajevu.
Nešić u sudnici s advokaticom Senkom Nožicom
“Nakon što je novac uplaćen na račun Avdića, isti je podizao sredstva u više poslovnica Intesa San Paolo banke, te je iznos od 55.000 KM predao Mladenu Lučiću”, navodi se u dokumentaciji Tužilaštva.
Raport također posjeduje iskaz koji je Mirko Pandurević dao postupajućoj tužiteljici Bojani Jolović. On je u svom iskazu naveo da je od 2016. godine, kada je Nenad Nešić postavljen za direktora “Putevi Republike Srpske”, redovno isplaćivao 10 posto sredstava od ugovorenih poslova prema firmi “Romanija putevi” a.d. Sokolac. Međutim, kada su nastale poteškoće u isplati tih sredstava, zbog kašnjenja uplata, firmama je prijetio rizik.
Pandurević je opisao i kako je novac dostavljao Nešiću, bilo na upute ili predaje nepoznatim licima. Kasnije, zbog problema sa dolaskom do gotovine, Pandurević je bio prisiljen da poveže sa Sanjinom Avdićem, što je uključivalo izdavanje fiktivnih računa i faktura.