Udruženje poslodavaca u FBiH zahvaljuje se svim organizacijama, komorama, institucijama, akademskoj zajednici, stručnjacima i medijima koji su pružili podršku u očuvanju poslovnog okruženja i unapređenju radnih uslova za radnike i privrednike. Također, zahvaljuju se svim poslodavcima koji su aktivno učestvovali u medijskim istupima kako bi skrenuli pažnju na ozbiljne posljedice Odluke Vlade Federacije BiH o minimalnoj plaći za 2025. godinu, koja prijeti opstanku mnogih firmi i radnih mjesta.

Iako smo, kao Udruženje poslodavaca i socijalni partneri, uvijek otvoreni za konstruktivan dijalog sa Vladom i sindikatima, Odluka o minimalnoj plaći, kao i uvođenje novih opterećenja, nisu rezultat dijaloga niti su donesene na transparentan način. Odluka nije bila na dnevnom redu Ekonomsko-socijalnog vijeća FBiH, već je iznenada stavljena pod tačkom razno prve radne sjednice, bez pismenog prijedloga i analize, te usvojena bez prethodnih konsultacija sa socijalnim partnerima, što izaziva ozbiljnu zabrinutost u vezi sa socijalnim dijalogom i zakonitošću ove odluke.

Kao Udruženje poslodavaca, imali smo jasnu namjeru pomoći radnicima i podržati povećanje minimalnih primanja. Naš prijedlog Uredbe o minimalnim primanjima, koji smo pismeno dostavili na sjednicu i koji je bio zaključak Upravnog odbora Udruženja, bio je da se minimalna primanja utvrde na 1000 KM, od čega bi bilo oporezivo 650 KM, dok bi ostatak bio neoporeziv. Ovaj prijedlog bio je zasnovan na prethodnim stavovima socijalnih partnera da se svi odreknemo dijela interesa u korist neto primanja radnika, a radnicima bi se omogućio željeni iznos minimalne plaće, dok bi država zadržala stabilnost doprinosa uz blago povećanje prihoda. Nažalost, ovaj prijedlog je odbijen, što jasno ukazuje da nije postojala volja za konstruktivnim dijalogom niti za pronalaženje održivog rješenja. Odbijanje ovog prijedloga ukazuje da se Vlada fokusirala isključivo na prihod od doprinosa i budžet, umjesto na realnu podršku radnicima i očuvanje radnih mjesta. Podsjećamo da je povećanje minimalne plaće bilo najavljeno kao treći korak, nakon donošenja Zakona o porezu na dohodak i Zakona o doprinosima!

Povećanje minimalne plaće za 61,5% rezultirat će povećanjem i ostalih plaća u kompanijama, što će značiti i značajna povećanja davanja na doprinose, odnosno punjenje budžeta, na teret poslodavaca. Ovaj skok troškova neće moći podnijeti mnoge firme, što može rezultirati smanjenjem broja radnih mjesta. Iako analitičari navode mogućnost povećanja budžetskih prihoda od 800 do 900 miliona KM, pitanje je kako će to uticati na realni sektor, koji već sada suočava s velikim izazovima. U konačnici, jasno je da Vladi nisu u fokusu radnici i povećanje plaća, već povećanje budžeta.

Vlada se poziva na uspjehe privrede u Federaciji BiH, navodeći profit od pet milijardi KM, od kojeg bi dio trebao biti podijeljen s radnicima. Međutim, zanemaruje činjenicu da privredu FBiH čini 26.000 privrednih subjekata, od kojih 10% ostvaruje 80% tog profita, dok većina preostalih subjekata, u kojima je zaposlen najveći broj radnika, nema mogućnosti da pokrije ovakve troškove. To bi moglo rezultirati masovnim otkazima.

Ova odluka, umjesto da podstakne rast i razvoj, može izazvati kontraproduktivne efekte, uključujući masovne otkaze, smanjenje broja novih radnih mjesta, smanjenje konkurentnosti domaće privrede, smanjenje broja stranih investicija i dodatne pritiske na već preopterećenu poslovnu zajednicu. S obzirom na trenutnu situaciju, broj poslodavaca koji razmatraju smanjenje broja zaposlenih ili gašenje poduzeća može značajno porasti, što bi imalo katastrofalne posljedice za ekonomiju. Udruženje poslodavaca u FBiH nastavlja borbu za stabilnost privrede svim legalnim i pravnim sredstvima, kako bi osigurali ukidanje ove mjere. Pozivamo Vladu da preispita svoju odluku i što prije pristupi njenom ukidanju u cilju očuvanja stabilnosti privrede i radnih mjesta, zaključuju iz Udruženja poslodavaca FBiH.

Prenosi Avaz