Građani BiH u novu 2025. godinu ulaze s višim cijenama električne energije, prenosi avaz.ba
U RS cijene rastu za domaćinstva, javne ustanove i dio privrede, dok će u FBiH potrošači na tržišnom snabdijevanju imati do 10 posto uvećane troškove, dok za domaćinstva cijene ostaju iste. Međutim, primjena novog Zakona o električnoj energiji FBiH donosi drastična poskupljenja za dio potrošača koji s javnog moraju preći na tržišno snabdijevanje strujom.
Prvi račun
– Cijena električne energije za javno snabdijevanje u RS porasla je za 20,8 posto. S obzirom na to da u računima sama isporučena energija učestvuje sa samo jednom trećinom, dok su ostalo mrežarine, naknada za obnovljive izvore energije, PDV i slično, ukupni računi za električnu energiju bi trebali biti viši za otprilike 8 do 10 posto u zavisnosti od tarifne grupe, razreda… Kako je ko prošao, znat ćemo kad dobijemo prvi račun s novom cijenom – kaže član Upravnog odbora Centra za održivu energetsku tranziciju (ReSET) Damir Miljević.
Miljević: Znat ćemo kada dođu računi. Facebook
Dodaje da je bilo očekivano da će EPBiH i ERS, koje grcaju u dugovima, posegnuti za poskupljenjima. Nakon što su se godinama vlasti hvalile da imamo dovoljno struje i za izvoz, Miljević kaže da su prazne priče došle na naplatu, a da greške promašenih politika uvijek plaćaju građani i privreda.
Dio privrede
– Možemo očekivati više neplaćenih računa, povećanje energetskog siromaštva i daljnji pad kupovne moći i standarda stanovništva. Treba očekivati i da će dio privrede pokušati prenijeti svoje povećanje cijene električne energije, preko svojih proizvoda i usluga, na građane, što lančano opet vodi padu standarda i povećanju siromaštva – ističe Miljević.
Jedini u Evropi
Nevjerovatan je podatak da je BiH jedina zemlja u Evropi gdje nemamo do kraja implementiran koncept prosumera, odnosno kupaca proizvođača, kaže Miljević, te dodaje da je to samo ilustracija pogrešnih politika u elektroenergetskom sektoru, koja nas s endemskom korupcijom, partijskim zapošljavanjem, pogodovanjem podobnima a ne sposobnima, nedostatkom vizije i zanemarivanjem investicija u moderne tehnologije, digitalizacijom, skladištenjem energije i razvojem mreža, vodi u vrlo ozbiljnu situaciju.
– Neshvatljivo je da vlasti i elektroprivrede godinama blokiraju razvoj prosumera i građanske energije u korist komercijalnih investitora, iako je i onome bez osnovnog ekonomskog obrazovanja jasno da je najbolje i najjeftinije proizvoditi energiju na mjestu potrošnje, na vlastitom krovu, a višak davati u mrežu. To garantuje sigurnost snabdijevanja i niske cijene, za razliku od forsiranja komercijalnih investitora koji će svoju energiju prodati po najvišoj cijeni, odnosno izvesti je – ističe Miljević.