Sigurnost Bosne i Hercegovine (BiH) od velikog je značaja za NATO i regiju, te alijansa neće dozvoliti ugrožavanje mira, istakao je Mark Rutte, generalni sekretar NATO-a, nakon sastanka sa predsjedavajućom Predsjedništva BiH, Željkom Cvijanović.
Sastanak se održao u Briselu 18. decembra, a nakon njega Rutte je naglasio da posvećenost NATO saveza Bosni i Hercegovini “ostaje čvrsta”.
“Podržavamo suverenitet i teritorijalni integritet vaše zemlje. Stabilna BiH je naš strateški interes. Razgovaraćemo o tome kako unaprijediti saradnju, ojačati Oružane snage BiH i odbranu države. Ovi napori odražavaju interese svih vaših građana i usklađeni su s procesom EU integracija koji također podržavamo”, rekao je Rutte.
Dodao je da NATO sarađuje s Evropskom unijom putem misije EUFOR u BiH, te da BiH može računati na kontinuiranu podršku alijanse.
Cvijanović je istakla da su ona i Rutte saglasni da je potrebno dodatno jačati saradnju. “Zahvalni smo NATO-u na dosadašnjoj podršci, posebno u jačanju naših kapaciteta i sigurnosti. Nadamo se da će ta podrška biti nastavljenja. Ono što se dešava u BiH su politički izazovi koji se raspravljaju na demokratski način”, kazala je Cvijanović.
BiH je članica MAP-a (Akcionog plana za članstvo) od 2018. godine, što je posljednji korak prije poziva za punopravno članstvo u NATO. Iako su bh. vlasti posvećene pristupanju NATO-u, ovaj proces je usporen zbog stavova vlasti entiteta Republika Srpska, koji na čelu sa Miloradom Dodikom održava bliske odnose sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.
Dodik je pod sankcijama SAD-a i Velike Britanije zbog svojih antiustavnih aktivnosti. U RS-u se već duže vremena protive članstvu BiH u NATO-u i zagovaraju vojnu neutralnost, slijedeći stav Srbije.
Prema Zakonu o odbrani BiH iz 2005. godine, institucije su obavezane poduzeti sve potrebne aktivnosti za pristupanje BiH NATO-u. BiH ima svog vojnog i političkog predstavnika u NATO misiji u Briselu, dok NATO u BiH ima štab od 2004. godine, s mandatom Ujedinjenih nacija za podršku reformama Oružanih snaga BiH prema NATO standardima.