Osuđeni predsjednik bh. entiteta RS, Milorad Dodik, izjavio je u srijedu, 2. aprila, da ga je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić obavijestio kako je Interpol, na žalbu Beograda, odbio zahtjev Suda Bosne i Hercegovine za raspisivanje crvene međunarodne potjernice za njim i predsjednikom parlamenta RS, Nenadom Stevandićem.

Sud BiH je 27. marta podnio zahtjev Interpolu, tražeći izdavanje crvene potjernice zbog sumnje da su Dodik i Stevandić počinili krivično djelo “napad na ustavni poredak BiH”.

Profesor Armin Kržalić s Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije u Sarajevu ranije je izražavao sumnju da će Interpol prihvatiti ovaj zahtjev, ističući da je to primarno nadležnost domaćih institucija i da razlozi možda nisu dovoljno utemeljeni.

“Ako se potvrdi da je Interpol odbio zahtjev BiH, razlozi mogu biti različiti – od nedostatka validnog naloga za hapšenje, preko formalnih nepravilnosti, do potencijalnog kršenja Interpolovih procedura. Ovakvi zahtjevi često se odbijaju zbog Člana 3. Statuta Interpola, koji zabranjuje intervenciju u političkim, vojnim ili vjerskim pitanjima,” izjavio je Kržalić za portal Radiosarajevo.ba.

Međutim, dodao je da u ovom slučaju, prema njegovom mišljenju, nema osnova za pozivanje na Član 3.

“Ako je odluka zaista donesena, ona dodatno slabi diplomatski položaj BiH i povećava pritisak na sigurnosne institucije. Ključno je utvrditi da li je odbijanje rezultat nepravilnosti u radu naših institucija ili političkog pritiska i lobiranja Srbije i Mađarske, što su zvaničnici ovih zemalja već spomenuli,” naglasio je.

Kržalić upozorava da bi ovakav ishod mogao nanijeti ozbiljnu štetu pravosuđu BiH, ali i dodatno osnažiti Dodika i Stevandića u njihovim političkim potezima, usporavajući put BiH ka Evropskoj uniji.

“Ovo nas vraća na ključni propust – činjenicu da se po nalogu Tužilaštva nije djelovalo u roku od 48 sati i da osumnjičeni nisu odmah privedeni pravdi. Takav pristup pokazuje da je vladavina prava u drugom planu i da se zakon selektivno primjenjuje, što nikada ne donosi dobre rezultate,” zaključio je profesor Kržalić.

Njegova poruka je jasna – institucije BiH moraju odgovornije i posvećenije raditi svoj posao.