Sud Bosne i Hercegovine donio je rješenje kojim se vođenje krivičnog postupka protiv osumnjičenih Ranka Debevca, Osmana Mehmedagića i Milisava Pijuka prenosi sa državnog na entitetski nivo. Postupak će se voditi pred Posebnim odjelom za borbu protiv korupcije, organizovanog i međukantonalnog kriminala pri Vrhovnom sudu Federacije Bosne i Hercegovine. Ova odluka dolazi nakon što je sutkinja Suda BiH Dalida Burzić odbila potvrditi optužnicu protiv pomenutih osoba i proslijedila kompletan spis federalnim pravosudnim institucijama.
Sutkinja odbila optužnicu i poslala predmet Vrhovnom sudu FBiH
Sutkinja Burzić u svom obrazloženju navodi da je optuženi Ranko Debevec predsjednik Suda BiH, te da se u ovom slučaju radi o specifičnoj situaciji gdje bi Sud BiH trebalo da sudi svom aktuelnom predsjedniku. To, kako je naglasila, može izazvati ozbiljnu sumnju u nepristrasnost i objektivnost postupka, posebno jer se među svjedocima nalaze i uposlenici samog suda. Istaknuto je i da Debevec, iako suspendovan odlukom Visokog sudskog i tužilačkog vijeća, formalno još uvijek nosi titulu predsjednika Suda BiH.
Mogućnosti za dalje procesuiranje: povratak u fazu istrage
Nakon što je predmet prebačen na entitetski nivo, Federalno tužilaštvo nije vezano prethodnom, nepodvrđenom optužnicom Tužilaštva BiH. Imaju punu zakonsku nadležnost da predmet vrate u fazu istrage, da eventualno obustave postupak ili da podignu novu, izmijenjenu optužnicu. Ovakav rasplet izazvao je veliku zabrinutost unutar Tužilaštva BiH koje je više godina vodilo ovu istragu i prikupilo značajne dokaze protiv osumnjičenih.
Zabrinutost zbog mogućeg curenja povjerljivih podataka
Državni tužioci posebno su zabrinuti zbog mogućeg curenja povjerljivih podataka, posebno onih iz mobilnih telefona Ranka Debevca, koji sadrže osjetljive informacije o političkim, pravosudnim i medijskim akterima u BiH. Ti dokazi, po mišljenju Tužilaštva, zahtijevaju vođenje postupka pod mjerama zaštite i isključenja javnosti kako bi se spriječila zloupotreba sadržaja.
Sumnje u pristrasnost federalnih odjela
Još jedan razlog zabrinutosti tužilaca jeste činjenica da su mnogi tužioci i sudije koji trenutno rade u federalnim posebnim odjelima bivše kolege Debevca iz Tužilaštva BiH. Također, pojedinci koji sada vode ovaj predmet nemaju veliko sudijsko iskustvo, što izaziva dodatne sumnje u kvalitet vođenja postupka. Tužioci izražavaju bojazan da bi ovakav razvoj situacije mogao kompromitovati cjelokupni rezultat istrage.
Tužilaštvo BiH podnijelo žalbu i traži poništenje rješenja
Zbog svega navedenog, Tužilaštvo BiH je uložilo žalbu vanpretresnom vijeću Suda BiH, uz zahtjev da se rješenje sutkinje Burzić ukine i predmet vrati na ponovno odlučivanje. Alternativno, predlažu da vijeće direktno odluči o optužnici – da je potvrdi, odbije ili izmijeni. U pravosudnoj zajednici i javnosti sve se više komentariše da bi ova situacija mogla imati dalekosežne posljedice na povjerenje u nezavisnost i nepristrasnost pravosuđa u BiH.