Rastu kritike iz izraelskog vrha: Rat u Gazi bez strateškog cilja
Nakon višemjesečnih upozorenja međunarodnih organizacija i zapadnih vlada, oštre kritike izraelske vojne ofanzive na Pojas Gaze sada dolaze i iz samog vrha izraelske politike.
Opozicioni lider Yair Golan, bivši generalmajor izraelske vojske, izjavio je da je Izrael još prošle godine ostvario svoj ključni vojni cilj – neutralizaciju vojnih kapaciteta Hamasa – te da nastavak rata služi isključivo političkom opstanku premijera Benjamina Netanyahua.
„Vojni cilj – slomiti Hamasovu borbenu sposobnost – ostvaren je još u maju i junu prošle godine. Nakon toga, rat je izgubio stratešku svrhu. Ovo više nije rat iz nužde. Glavni motiv sada nije oslobađanje talaca, već političko preživljavanje vlade. Ozbiljna država ne ratuje protiv civila, ne ubija djecu i ne pokušava etnički očistiti teritoriju“, poručio je Golan, upozorivši da Izrael gubi moralni kompas i rizikuje potpunu međunarodnu izolaciju.
Slične ocjene iznio je i bivši premijer Ehud Olmert, koji je upozorio da je Izrael na ivici počinjenja ratnih zločina. Naglasio je da velika civilna stradanja i gubici među izraelskim vojnicima ukazuju na vođenje rata bez jasnog cilja.
„Borimo se protiv terorista, ali to ne smije postati rat protiv civila“, rekao je Olmert za BBC.
Njihove izjave naišle su na oštar odgovor iz vladajuće koalicije. Ministar obrazovanja Yoav Kisch optužio je opozicione lidere za „pljuvanje po izraelskim vojnicima“, dok je poslanica May Golan tvrdila da se broj nevinih civila u Gazi može „prebrojati na prste“. Poslanik Likuda Nissim Vaturi otišao je korak dalje, nazvavši Golana i Olmerta „glasnogovornicima Hamasa“.
Humanitarna katastrofa
Dok sukobi traju, humanitarna situacija u Gazi se dramatično pogoršava. Prema podacima Ujedinjenih nacija, većina stanovništva nema pristup osnovnim životnim potrepštinama. Izrael tvrdi da omogućava isporuku pomoći – u posljednjim danima stigla su 93 kamiona s brašnom, lijekovima i hranom – ali humanitarne organizacije na terenu upozoravaju da je to daleko od dovoljnog.
Izraelski vojni analitičar Tamir Heyman izjavio je da Izrael snosi odgovornost za stanje u Gazi.
„Namjerno izazivanje gladi prema međunarodnom pravu predstavlja ratni zločin, što može imati ozbiljne pravne i političke posljedice, uključujući sankcije“, upozorio je.
Reakcije sa Zapada
Evropska unija i pojedine zemlje članice sve otvorenije preispituju odnose s Izraelom. Nizozemska je optužila Izrael za kršenje odredbi Sporazuma o pridruživanju s EU, dok je Evropska komisija zaprijetila suspenzijom privilegija iz tog sporazuma ako se trenutna politika nastavi.
Velika Britanija je najavila obustavu pregovora o sporazumu o slobodnoj trgovini s Izraelom i uvela sankcije usmjerene na izraelska naselja na okupiranoj Zapadnoj obali. Britanski premijer Keir Starmer u parlamentu je izjavio da je „patnja djece u Gazi nepodnošljiva“ i ponovo pozvao na hitan prekid vatre.
Zajedničkim saopštenjem lideri Velike Britanije, Francuske i Kanade upozorili su da bi nastavak ofanzive i blokade pomoći mogao dovesti do dodatnih, konkretnijih mjera.
Zastoj u pregovorima
Iako postoje napori SAD-a, Katara i Egipta da posreduju u postizanju primirja, pregovori ne bilježe napredak. Izrael je povukao svog pregovarača iz Katara, a iz Netanyahuovog kabineta saopšteno je da Hamas odbija najnoviji prijedlog. Katarski ministar vanjskih poslova potvrdio je da su pregovori u zastoju.
Na terenu se sukobi nastavljaju, broj poginulih raste, a Gazu prekrivaju ruševine. U atmosferi sve dublje polarizacije, sve je jasnije da rat ulazi u fazu bez političke strategije i bez jasnog kraja.