SAD, Bosna

Kada su 1994. godine Američki kongresmen Bob Dol (Robert Bob Dole),  član Republikanske partije i Senator Džoe Bajden (Joe Biden), član Demokratske partije koordiniranom akcijom u Kongresu i Senatu, najvišim zakonodavnim tijelima SAD-a, proveli izglasavanje odluke (Statement) za skidanje embarga na oružje braniteljima Bosne i Hercegovine, Američki narod je nedvosmisleno pokazao da stoji uz Bosanske patriote i njihovu hrabru borbu za nezavisnost.

piše dr.sc Edin Garaplija

Jedinstvenost ova dva politička bloka pri izglasavanju prava na odbranu Bosne i Hercegovine, stavilo je u stranu njihovu stogodišnju političku borbu. Na žalost tadašnje bosansko rukovodstvo predvođeno Alijom Izetbegovićem nije imalo ni pameti a ni mudrosti da iskoristi ovakvu jedinstvenu podršku koja nije zabilješena u političkoj historiji Sjedinjenih Američkih Država.

Kongresmeni i Senatori, prijatelji Bosne i Hercegovine su ostali zatečeni i razočarani ovakvom poluprivatnom odlukom bosanskog rukovodstva koje nije imalo saglasnost Predsjedništva BiH za svoju samovoljnu procjenu. Trebala je puna godina dana i genocid u Srebrenici da američka politika dođe sebi od iznenađujuće odluke Alije i njegovih saradnika. Hvala Bogu, naši prijatelji nisu odustali od nas, pa su u Dejtonu natjerali sve tri suprotstavljene strane na potpis mirovnog sporazuma, čime je stavljena tačka na četverogodišnja ratna razaranja.  

U decenijama koje će uslijediti, bosansko-hercegovačke političke strukture su se polarizirale na jednu ili na drugu stranu američke političke scene, u zavisnosti od aktuelnih geo-političkih zbivanja. Pa tako je polovina države podržavala demokratske a druga polovina republikanske kandidate u SAD-u.

I jedni i drugi su se nadali da će izbor ili reizbor njihovih favorita promijeniti odnose unutar bosanske političke svakodnevnice. Međutim, izbori i predsjednici su se smjenjivali ali je američka politika spram Bosne i Hercegovine ostajala ista, odnosno ni centimetar se nije promijenila od čvrstog opredjeljenja američkog naroda i administracije SAD-a da garantuje mir potpisan u Dejtonu 1995. godine.

Danas, skoro 30 godina poslije, kada su oči čitavog svijeta uperene u pravcu praznika demokratije koji se trenutno istovremeno održava u 50 saveznih država, jedina država na čitavoj zemaljskoj kugli koja može punim plućima udahnuti i ponosno reći da podržava izbornu volju američkog naroda, ma kojem kandidatu ona bude poklonjena, je Bosna i Hercegovina.

Ko god da osvane ujutro kao stari/novi predsjednik SAD-a, neće bitno mijenjati politiku i podršku američkog naroda stabilnosti, nezavisnosti i teritorijalnoj cjelovitosti naše domovine na njenom putu prema euro-atlantskim integracijama.

EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW