BramercFoto: avaz.ba

Serž Bramerc, glavni tužilac Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove, danas boravi u Sarajevu. Održat će sastanak sa predstavnicima Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV), Suda BiH, Tužilaštva BiH, i Ministarstva pravde BiH. Fokus će biti na procesuiranju ratnih zločina putem regionalne saradnje.

Također će se sastati sa predstavnicima udruženja žrtava rata u BiH kako bi razgovarali o izazovima i prioritetima u procesuiranju ratnih zločina.

Razgovarat će se o problematici procesuiranja predmeta ratnih zločina putem regionalne saradnje s akcentom na ustupanje predmeta ratnih zločina sa nedostupnim osobama pravosuđu susjednih država s ciljem njihovog efikasnijeg rješavanja.

Na sastanku će učestvovati predsjednik VSTV-a BiH i predsjedavajući Nadzornog organa za praćenje Revidirane državne strategije za rad na predmetima ratnih zločina Halil Lagumdžija, v.d. predsjednika Suda BiH Minka Kreho, glavni tužilac Tužilaštva BiH Milanko Kajganić i zamjenik glavnog tužioca Ivan Matešić, te sekretar Ministarstva pravde BiH Željko Bogut.

Sastanak je organizovan u okviru projekta “Unaprjeđenje rada na predmetima ratnih zločina u BiH” koji implementira VSTV uz finansijsku podršku Evropske unije.

Bramerc će održati i sastanak sa predstavnicima udruženja žrtava rata u BiH, najavljeno je iz VSTV-a, piše Avaz.ba.

Prije posjete Bosni i Hercegovini, on je posjetio ranije ovog mjeseca Hrvatsku i Srbiju, te održao sastanke na visokom nivou u Crnoj Gori.

Vrijedno je podsjetiti da slučajevi Joze Leutara, Nedžada Ugljena i mnogih drugih još uvijek nisu riješeni. Porodica Joze Leutara sumnja kako iza njegovog ubistva stoje donedavni bošnjački politički vrh iz Sarajeva i brojne institucije koje su godinama zataškavale taj slučaj.

Nažalost, nakon usvajanja žalbe od strane Ustavnog suda BiH 2021., nije došlo do pomaka u istrazi. I dan danas se šuti o tome ko je ubica Joze Leutara.

Porodica rahmetli Nedžada Ugljena podnijela je apelaciju Ustavnom sudu BiH u maju ove godine.

Razlog tome je, što je, prema mišljenju apelanata, povrijeđeno pravo iz člana II/3 a) Ustava BiH , te II/2, kojim je propisano da se svim osobama moraju garantirati prava i slobode propisano Evropskom konvencijom o osnovnim ljudskim pravima i slobodama, pa apelanti smatraju da je povrijeđena obaveza, u skladu sa Ustavom, prema kojoj je država bila dužna provesti efikasnu istragu nakon smrti rahmetli Nedžada Ugljena.

Apelanti ukazuju da se istraga u ovoj krivičnoj stvari protiv N.N. počinitelja vodi već više od 27 godina, što je očigledno neprimjeren rok efikasne i djelotvorne istrage.

S tim u vezi postavljamo pitanje gospodinu Bramercu kada će se razgovarati o rješavanju slučajeva kao što su Leutar, Ugljen, te kada će odgovorni konačno odgovarati za ove zločine?

EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW