BramercFoto: avaz.ba

Serž Bramerc, glavni tužilac Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove, danas boravi u Sarajevu. Održat će sastanak sa predstavnicima Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV), Suda BiH, Tužilaštva BiH, i Ministarstva pravde BiH. Fokus će biti na procesuiranju ratnih zločina putem regionalne saradnje.

Također će se sastati sa predstavnicima udruženja žrtava rata u BiH kako bi razgovarali o izazovima i prioritetima u procesuiranju ratnih zločina.

Razgovarat će se o problematici procesuiranja predmeta ratnih zločina putem regionalne saradnje s akcentom na ustupanje predmeta ratnih zločina sa nedostupnim osobama pravosuđu susjednih država s ciljem njihovog efikasnijeg rješavanja.

Na sastanku će učestvovati predsjednik VSTV-a BiH i predsjedavajući Nadzornog organa za praćenje Revidirane državne strategije za rad na predmetima ratnih zločina Halil Lagumdžija, v.d. predsjednika Suda BiH Minka Kreho, glavni tužilac Tužilaštva BiH Milanko Kajganić i zamjenik glavnog tužioca Ivan Matešić, te sekretar Ministarstva pravde BiH Željko Bogut.

Sastanak je organizovan u okviru projekta “Unaprjeđenje rada na predmetima ratnih zločina u BiH” koji implementira VSTV uz finansijsku podršku Evropske unije.

Bramerc će održati i sastanak sa predstavnicima udruženja žrtava rata u BiH, najavljeno je iz VSTV-a, piše Avaz.ba.

Prije posjete Bosni i Hercegovini, on je posjetio ranije ovog mjeseca Hrvatsku i Srbiju, te održao sastanke na visokom nivou u Crnoj Gori.

Vrijedno je podsjetiti da slučajevi Joze Leutara, Nedžada Ugljena i mnogih drugih još uvijek nisu riješeni. Porodica Joze Leutara sumnja kako iza njegovog ubistva stoje donedavni bošnjački politički vrh iz Sarajeva i brojne institucije koje su godinama zataškavale taj slučaj.

Nažalost, nakon usvajanja žalbe od strane Ustavnog suda BiH 2021., nije došlo do pomaka u istrazi. I dan danas se šuti o tome ko je ubica Joze Leutara.

Porodica rahmetli Nedžada Ugljena podnijela je apelaciju Ustavnom sudu BiH u maju ove godine.

Razlog tome je, što je, prema mišljenju apelanata, povrijeđeno pravo iz člana II/3 a) Ustava BiH , te II/2, kojim je propisano da se svim osobama moraju garantirati prava i slobode propisano Evropskom konvencijom o osnovnim ljudskim pravima i slobodama, pa apelanti smatraju da je povrijeđena obaveza, u skladu sa Ustavom, prema kojoj je država bila dužna provesti efikasnu istragu nakon smrti rahmetli Nedžada Ugljena.

Apelanti ukazuju da se istraga u ovoj krivičnoj stvari protiv N.N. počinitelja vodi već više od 27 godina, što je očigledno neprimjeren rok efikasne i djelotvorne istrage.

S tim u vezi postavljamo pitanje gospodinu Bramercu kada će se razgovarati o rješavanju slučajeva kao što su Leutar, Ugljen, te kada će odgovorni konačno odgovarati za ove zločine?