Na prijedlog postupajućeg tužioca Tužilaštva KS, Kantonalni sud u Sarajevu produžio je pritvor načelniku Općine Trnovo Ibri Berilu i njegovim saradnicima Nađi Milišić i Adisu Mulaosmanoviću, koji su osumnjičeni za više krivičnih djela, za još dva mjeseca.
Kako se navodi u saopštenju Tužilaštva Kantona Sarajevo, pritvor im je produžen zbog opasnosti da bi osumnjičeni boravkom na slobodi mogli utjecati na svjedoke i prikriti dokaze te zbog opasnosti od ponavljanja krivičnog djela.
Tome je prethodilo ročište na Kantonalnom sudu, na kojem je tužilac Darko Soldat obrazlagao argumente za produženje mjere pritvora.
Na istom je ročištu Berilov branitelj Senad Pizović iznio je niz primjedbi na zahtjeve Tužilaštva. Tvrdio je da da ne postoje formalni uslovi za produženje pritvora, kao i da njegov klijent nije mogao počiniti krivična djela koja mu se stavljaju na teret na način na koji to opisuje Tužilaštvo.
Ovaj predmet se, podsjetimo, odnosi na sistemsku korupciju u sektoru gradnje i pranja novca. Ibro Berilo, dugogodišnji načelnik Općine Trnovo, Nađa Milišić, njegova pomoćnica, i Adis Mulaosmanović, vlasnik hotela Aroma na Bjelašnici, terete se za udruživanje radi činjenja krivičnih djela zloupotreba položaja ili ovlaštenja i pranje novca. Osumnjičena je i Edina Džigal, a njoj su izrečene mjere zabrane.
Zbog toga su i uhapšeni početkom avgusta, u okviru akcije “Incitat”.
Berilo se sumnjiči da je s opštinskim saradnicima mijenjao regulacione planove u korist investitora, da bi gradili objekte na Bjelašnici, i to na državnom zemljištu koje je pod privremenom zabranom raspolaganja, a zauzvrat primao poklone, zloupotrebljavajući položaj.
Prethodno su službenici Federalne agencije za upravljanje oduzetom imovinom, uz asistenciju Sudske policije u Federaciji Bosne i Hercegovine – Centra sudske policije u Kantonu Sarajevo i policijskih službenika MUP-a Kantona Sarajevo – Policijske uprave Trnovo, preuzeli nezakonito stečenu imovinu od osumnjičenih u akciji “Incitat” na Bjelašnici, odnosno skupocjene nekretnine na Bjelašnici, općina Trnovo.
Te nekretnine je Kantonalni sud u Sarajevu rješenjem od 23. avgusta ove godine privremeno oduzeo od osumnjičenih lica, u cilju osiguranja oduzimanja imovinske koristi za koju se sumnja da je pribavljena počinjenim krivičnim djelima zloupotreba položaja ili ovlaštenja, pranje novca i udruživanje radi činjenja krivičnih djela, u iznosu od oko 3.000.000 KM, te ih povjerio Federalnoj agenciji za upravljanje oduzetom imovinom na upravljanje.
Radi se o pet apartmana, i to: apartman broj 14 – novčane vrijednosti u iznosu 160.931 KM, apartman broj 17 – novčane vrijednosti u iznosu od 283.753 KM, apartman broj 25 – novčane vrijednosti u iznosu od 212.000 KM i apartmani broj 32 i 33 – novčane vrijednosti u iznosu od 414.000 KM, kao i jednog parking mjesta i ostave u vrijednosti od 57.054 KM.
Kako se radi o privremenoj mjeri osiguranja imovinske koristi pribavljene krivičnim djelom, Federalna agencija za upravljanje oduzetom imovinom poduzeće sve potrebne mjere s ciljem očuvanja vrijednosti preuzete imovine dok nadležni sud ne donese konačnu odluku u ovom postupku.
“To je još jedan pokazatelj pune primjene Zakona o oduzimanju nezakonito stečene imovine krivičnim djelom, kojim se šalje jasna poruka da se kriminal ne isplati. Provođenjem svojih nadležnosti, Agencija se još jednom dokazala kao pouzdan partner domaćim i međunarodnim institucijama u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije, te nastavlja sa intenzivnim radom na ovom i drugim zaprimljenim predmetima”, istakao je v.d. direktora Federalne agencije za upravljanje oduzetom imovinom Emir Bašić, navodi se u saopštenju Federalne agencije za upravljanje oduzetom imovinom.