Ogromne svote novca su potrošene oko organizacije Olimpijskih igara u Parizu, ali neke stvari bez obzira na to i nisu na nivou koji je očekivan. Uzmimo u obzir da je prema Forbesu potrošeno nevjerovatnih 1,5 milijardi dolara samo za pripremanje rijeke Sene na kojoj bi se trebala održati natjecanja u triatlonu.
Sve to je pod ogromnim znakom pitanja jer je kiša, koja je od samog starta i otvaranja igara, pala u ogromnim količinama što je nanijelo mulj koji je ponovno zagadio Senu. Osim velike halabuke koja se digla sa slikom koja je prikazala transrodne osobe, a asocira na sliku Leonarda da Vincija “Posljednja večera”, još se paradoksa u međuvremenu izdešavalo u Parizu.
Neočekivan način na koji neki sportisti žele zaraditi
Sportisti koji nisu zadovoljni zaradom sa Olimpijskih igara nalaze razne prilike da namaknu novac. Tako je Jack Laugher, ronilac iz Velike Britanije, krenuo u avanturu objave svojih fotografija na stranici sa eksplicitnim sadržajima – Only Fans.
Pregledi su dostigli ogromne brojke, a ronilac iz Engleske u svojim izjavama tim povodom kaže da ne vidi ništa loše u tome. Vođen je, kako kaže, primjerom klizačice iz Engleske Eli Kriti koja je svojedobno izjavila da joj je “Only Fans” spasio život jer, bez obzira na trostruko sudjelovanje na Olimpijadama, od penzije koju je imala jednostavno nije mogla preživjeti.
Nekvalitetna hrana u olimpijskom selu
Tu su i problemi sa ishranom sportista pošto se veliki broj sudionika žali na kvalitet hrane u kantinama u Parizu. Ogromne gužve i loš izbor hrane natjerale su pojedine delegacije da se snalaze kako znaju i umiju jer u pitanju su sportisti koji, jednostavno kazano, moraju imati poseban tretman ishrane.
Hrvatski selektor vaterpolo reprezentacije rekao je u izjavi za medije da ne shvata kako neko u organizaciji misli da puter i pašteta koje jedu reprezentativci može biti jedino na meniju kada dođu na kraju posluživanja. Ono što je izazvalo ogromnu rezigniranost, ne samo u Parizu već i diljem svijeta, jeste nastup holandskog odbojkaša na pijesku Steven van de Veldea koji je osuđen za silovanje maloljetnice, a dočekan je gromoglasnim zvižducima na Olimpijskim igrama.
Služio je kaznu za silovanje djevojčice, a sada je na Olimpijskim igrama
Njegova prisutnost na Igrama izazvala je negodovanje brojnih udruženja koje brane prava žena i bore se protiv nasilja u sportu, a stvari su otišle toliko daleko da je čak 115 hiljada ljudi potpisalo peticiju za njegovu diskvalifikaciju sa olimpijskog turnira u Parizu. Kako bi umirio javnost, holandski olimpijski odbor prije nekoliko dana poručio je da Van de Velde neće boraviti u olimpijskom selu i da neće razgovarati s novinarima, a procurila je još jedna mjera koja se neće svidjeti baš svima.
Holandski odbojkaš ima čak trojicu tjelohranitelja koji ga prate u stopu i brinu se da mu se ništa ne dogodi tokom boravka u Parizu, piše Bild. Van de Velde (29) osuđen je 2016. godine na četiri godine zatvora nakon što je priznao da je silovao 12-godišnju djevojčicu. Odslužio je dio kazne u Velikoj Britaniji gdje je počinio zločin, prije nego što je prebačen u Holandiju gdje je na kraju pušten. Potom se vratio odbojci 2017. i izabran je za Olimpijske igre.
Rangiranje država učesnica na Igrama po plaćanju sportista
I za kraj, evo kako stoje stvari kada su zlatne medalje u pitanju i novac koji od država dobijaju sportisti za osvajanje najsjajnije medalje. Nevjerovatnih 768.000 dolara dobit će sportisti iz Hong Konga za eventualno osvajanje zlatne medalje, a potencijalno 4. mjesto u ovoj državi vrijedit će 100.000 dolara.
Izrael je na drugom mjestu, a zlato njihovih sportista vrijedi 275.000 dolara. I sada, sasvim sigurno, ne malo iznenađenje. Naime, na 3. mjestu ove liste su naše komšije sa istoka koje će svako zlatno odličje nagraditi sa 218.000 dolara.
196.000 dolara ide na konto svakom Italijanu za prvo mjesto, dok svoje sportiste sa 168.000 dolara motiviše Litvanija. Mađarska je isto tako izdašna sa 142.000 dolara, dok Bugarska daje 138.000 dolara. Ne štedi ni Kosovo koje svojim sportistima, koji se okite zlatnom medaljom, daje nagradu u vrijednosti od 108.000 dolara.
Hrvati su znatno štedljiviji pa za svoje eventualne zlatne olimpijce namjeravaju izdvojiti 41.000 dolara po nosiocu zlata. Prema Forbesu, nagrade za zlatnu medalju veću od 100.000 dolara pripremilo je 15 država. Zanimljiv je rezon Poljske koja namjerava da svakom Poljaku koji se okiti najsjajnijom medaljom dodijeli dvosoban stan u Varšavi. Treba napomenuti i zanimljivost da Švedska, Norveška i Island neće uplatiti ništa sportistima koji eventualno osvoje zlatnu medalju.