Američki predsjednik Josef Biden je nakon velikog pritiska javnosti, ali i Demokratske stranke, izašao iz utrke za novog predsjednika Sjedinjenih Američkih Država. Tu svakako treba imati u vidu i veliki osip donatora koji su se povukli iz kampanje uvidjevši da su šanse trenutnog predsjednika jako male u borbi protiv Donalda Trumpa.
Odluka je to koja je u ovom trenutku sasvim sigurno vijest koja otvara niz pretpostavki i teorija koje će svoje finale doživjeti na novembarskim izborima. Ipak, ova vijest je itekako odjeknula u svijetu. Ukrajinci se otvoreno boje ovog razvoja dešavanja, a Rusi u svom stilu javljaju da pomno prate situaciju.
Svjetski lideri hvale Bidena, prije svega premijer Britanije Keir Starmer, kao i kancelar Njemačke Olaf Scholz, koji smatraju da je ovo hrabar potez predsjednika Amerike i da je uradio to za dobrobit svoga naroda. Biden je odmah po saopštenju da napušta borbu za novi mandat istakao da je njegov favorit za predsjednika Kamala Harris, kojoj je ovo povijesna prilika jer je sad ona glavna kandidatkinja Demokrata.
Ipak se to treba potvrditi na konvenciji Demokratske stranke u avgustu na kojoj su u prednosti Bidenovi kandidati. U svom stilu oglasio se i Donald Trump izjavivši da je Kamala Harris nasljednica loše Bidenove politike i doslovno kazao da je luda, dodavši da će mu biti mnogo lakše pobijediti nju od Bidena.
Harris već ima ogromnu podršku
Ali Harris je odmah krenula u akciju zahvalivši se Bidenu, startovala u okupljanju demokrata i za manje od jednog dana skupila više od pedeset miliona dolara od donatora. U mandatu potpredsjednice Amerike se i nije baš proslavila. Zamjerilo joj se da je bila blijeda i neuvjerljiva. Zanimljivo je i da je bila tužiteljica, a izlazi na megdan Trumpu koji je osuđivan za kriminal.
Neke analize već govore da je Trump u lošem položaju kada su u pitanju debate sa Harris pošto je ona poznata kao dobar govornik pa se od Trumpa mogu očekivati salve uvreda na njenu adresu. Brojne slavne osobe već su stale na njenu stranu, glumica Jamie Lee Curtis i pjevačice Katy Perry i Ariana Grande.
Historijski trenutak za Ameriku
Nije zgoreg spomenuti da su i popularni „Simpsonovi” još 2000. godine, predvidjeli da će žena voditi Ameriku, ali treba u to uvjeriti Ameriku. U ovakvoj konstalaciji dešavanja oko izlaska Bidena iz utrke treba imati u vidu i momenat po kojem oni, koji su znalci oko izbora u Americi, tvrde da kandidati Demokratske stranke za Zastupnički dom i za Senat ovise o popularnosti kandidata za predsjednika, a da je evidentna bila slabost Bidena u odnosu na Trumpa. Time se uveliko smanjuju i šanse Demokrata da zauzmu fotelje u spomenutim institucijama.
Taj je lanac bio itekako ugrožen i stvorila se klima koja je iziskivala odlazak trenutnog predsjednika SAD-a i koliko toliko popravljanje slike Demokrata i broja istih u Zastupničkom domu i Senatu. U takvoj konstalaciji dešavanja ponovo na vidjelo izlaze donatori koji su bili presudni u najavi povlačenja Bidena iz utrke za predsjednika.
Povlačenje Bidena za spas Demokratske stranke?
Strah donatora i politike od poraza dovodi do okretanja leđa stranke kandidatu, a bez stranke i donatora nemaš nikakve šanse u ovoj borbi. Tako da je ova zamjena kandidata put ka sprječavanju potopa demokratskih kandidata na narednim izborima. Takva situacija koja se mogla desiti Demokratskoj stranci, da Republikanci dobiju i predsjednika i Zastupnički dom i Kongres, bio je alarm za uklanjanje Bidena iz utrke za predsjednika SAD-a.
Posebno je zanimljiv stav i rezon bivših prvih ljudi Amerike Bill Clintona i Baracka Obame. Bill Clinton je odmah izašao u javnost sa njegovom podrškom, kao i podrškom njegove supruge Hillary za Kamalu Harris, kazavši da još ništa nije izgubljeno i da je Harrisova u stanju da iznese ove izbore i donese pobjedu Demokratima u SAD-u.
Obama ispunio svoj prvi cilj
E kako to u Americi i u tamošnjoj politici, ali ne samo tamo, biva, ovakve odluke donose i niz novih momenata koji u prvi plan izbacuju svoje kandidate. Jedan od on onih koji su bili najglasniji u želji da Biden napusti utrku za predsjednika Amerike bio je Barack Obama.
E sad, prvi dio plana Obame da makne Bidena je ostvaren. Onaj drugi je jako zanimljiv. Naime, tu se pokazuje da ni Amerika niti najmanje nije imuna na nepotizam. Ako je Bakir Izetbegović mogao svojoj ženi, poznatoj direktorici bez diploma u dvjema bolnicama u Sarajevu, namjestiti mjesto direktorice, zašto onda i Barack Obama ne bi iskoristio šansu i „pogurao” svoju suprugu Michelle u kandidaturi za predsjednicu Amerike?
Ruku na srce, i Bill Clinton je itekako lobirao za svoju suprugu Hillary u borbi za predsjednicu, ali Billa moramo razumjeti jer se nakon belaja i afere sa Monicom Lewinsky u Uvalnom uredu Bijele kuće morao „vaditi” kako zna i umije.
Vratimo se Kamali Harris . Ova 59-godišnjakinja bivša je senatorica i glavna državna tužiteljica u Kaliforniji. 2019. godine bila je kandidatkinja Demokratske stranke za predsjednicu Sjedinjenih Američkih Država, ali ju je pobijedio upravo Josef Biden. Majka joj je iz Indije , a otac sa Jamajke.
Tako bi Kamala bila prva žena predsjednica Amerike i to crnačkog i azijskog porijekla. Kako sad stvari stoje, Trump je veliki favorit, ali pred nama su još više od tri mjeseca do izbora, sasvim dovoljno vremena za nove situacije koje će jednom ili drugom kandidatu dati prostora koji će im donijeti potrebne poene za pobjedu.