Direktor Federalne agencije za upravljanje oduzetom imovinom, Emir Bašić, izjavio je za Fenu da će Agencija u ovoj godini nastaviti sa implementacijom postojećih propisa koji se odnose na upravljanje oduzetom imovinom. Naglasio je da će poseban fokus biti na povećanju vrijednosti trajno oduzete imovine, kao i na prikupljanju imovinske koristi koja bi trebala biti uplaćena u federalni budžet. Bašić je također poručio da će određeni dijelovi imovine biti namijenjeni za humanitarne svrhe, kako bi se ispunile socijalne i zajedničke potrebe društva.
Bašić je ove informacije podijelio s poslanicima na redovnoj sjednici Predstavničkog doma Federalnog parlamenta, gdje je prezentirao izvještaj o radu i finansijskom poslovanju Agencije za 2023. godinu. Prema njegovim riječima, u 2023. godini vrijednost oduzete imovine koju Agencija upravlja iznosila je oko 29 miliona KM. U drugoj polovini te godine, u budžet Federacije BiH uplaćeno je oko 880.000 KM, a u posljednjih 17 mjeseci ukupno 5,8 miliona KM.
Bašić je istakao da se trenutno čekaju finalni podaci o oduzetoj imovini za prošlu godinu. Međutim, poznato je da je samo Kantonalno tužilaštvo Kantona Sarajevo privremenim mjerama osiguranja blokiralo oko 11,5 miliona KM koji se dovode u vezu s kriminalnim aktivnostima. Bašić je naglasio da je proces oduzimanja imovine složen i dugotrajan, ali da će nastaviti intenzivno raditi na njegovom unapređenju.
Osim toga, Bašić je rekao da će Agencija ove godine intenzivirati saradnju s pravosudnim i policijskim institucijama, kako bi osigurala što efikasniji proces u vezi s oduzetom imovinom, posebno u slučajevima povezanim s organiziranim kriminalom i korupcijom. Također, najavio je jaču transparentnost u svim procesima, te bolju koordinaciju s drugim državnim agencijama u cilju što bržeg povrata oduzete imovine u javne fondove.
“Sve aktivnosti koje planiramo i realiziramo imaju za cilj povećanje efikasnosti Agencije u upravljanju imovinom, kako bi ostvarili što veće prihode za budžet Federacije BiH, ali i omogućili da ova imovina bude iskorištena za društvenu korist, posebno u humanitarne svrhe,” zaključio je Bašić.