Posljednjih mjeseci, Srbija je u središtu političkih tenzija koje su eskalirale zbog masovnih protesta širom zemlje. Studenti, profesori i građani okupljeni na ulicama zahtijevaju promjene, a protesti koji traju više od tri mjeseca ne samo da ne jenjavaju, već privlače sve širu podršku, stvarajući ozbiljan izazov za Srpsku naprednu stranku (SNS) i predsjednika Aleksandra Vučića.
SNS, čini se, sve nervoznije reagira na rastuću podršku opoziciji i sve veći otpor naroda. Posljednji potez članice Predsjedništva SNS-a, Sandre Božić, koja je na društvenoj mreži X objavila audio snimak na kojem navodno Dragan Đilas, lider Stranke slobode i pravde, iznosi prijetnje i političke planove, sugerira da vlast pokušava skrenuti pažnju s protesta.
Božić je optužila Đilasa da koristi trenutne studentske demonstracije kako bi srušio vlast i Vučića, dok je Đilas odmah negirao autentičnost snimka, tvrdeći da je riječ o montiranju pomoću umjetne inteligencije. Čini se da vlast pokušava da skrene fokus s dubokih političkih nesuglasica, ekonomskih problema i nezadovoljstva građana, koje postaje sve očiglednije.
Pojava audio snimaka u ovom periodu, koji se dovode u vezu sa tehnologijama kao što je umjetna inteligencija, nije slučajna. Tehnologije koje mogu stvoriti lažne sadržaje već su korišćene u prethodnim političkim napadima, ne samo u Srbiji, nego i širom svijeta. Ono što zabrinjava jeste činjenica da SNS, stranka na vlasti, koristi ovu tehnologiju kako bi stvorila narativ koji bi mogao poljuljati političku stabilnost opozicije, dok istovremeno ignoriše sve veći problem – masovne proteste koji su simbol nezadovoljstva građana.
Zanimljivo je da SNS nije u potpunosti iskoristila ovaj skandalozni snimak, jer nijedna od pro-vladinih medija nije odlučila da ga plasira u svom izvještavanju, niti su aktivisti stranke masovno dijelili snimak. Ovo ukazuje na to da mnogi unutar vlasti možda nisu sigurni u autentičnost snimka, ali i na strah da bi njegovo širenje moglo donijeti više štete nego koristi.
Masovni protesti, koji traju već više od tri mjeseca, postavljaju temelje za političke promjene. Građani i studenti, nezadovoljni trenutnim stanjem u zemlji, jasno šalju poruku da vlast više ne može ignorisati njihov glas. I dok vlast pokušava da se odbrani lažnim snimcima i montiranim sadržajem, javnost sve jasnije prepoznaje da iza tih pokušaja diskreditacije stoji dubok strah od stvarnih promjena.