Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Denis Bećirović, izjavio je da su pokušaji prekrajanja i crtanja novih državnih granica najveći izvor nesreće na Zapadnom Balkanu. On je naglasio da su takvi pokušaji uvijek rezultirali velikim stradanjima, te da je potrebno okrenuti se ekonomskoj saradnji u interesu građana, umjesto opasnim idejama o promjenama granica.

Bećirović je takođe istakao da se rukovodstvo Srbije neovlašteno miješa u unutrašnje poslove Bosne i Hercegovine, ali i drugih zemalja u regionu. Kao primjer ove miješanja naveo je Deklaraciju tzv. svesrpskog sabora iz juna prošle godine, koju je nazvao najopasnijim dokumentom koji se pojavio na Zapadnom Balkanu u postdejtonskom periodu. Prema njegovim riječima, ova deklaracija nije samo deklarativni akt, već opasan velikodržavni program koji je već izazvao nekoliko kriznih situacija.

Upitan o evropskom putu Bosne i Hercegovine, Bećirović je rekao da je za napredak BiH u EU ključno prevazići unutrašnje političke blokade i opstrukcije, te da će brzina pristupanja EU zavisiti od stabilnosti i političke volje unutar zemlje. On je dodao da je BiH postigla značajan napredak u poslednje dvije godine, uključujući sticanje kandidatskog statusa i spremnost za otvaranje pristupnih pregovora, unatoč unutrašnjim izazovima.

Govoreći o odnosima BiH sa susjednim zemljama, Bećirović je naglasio značaj regionalne saradnje temeljene na poštovanju suvereniteta i teritorijalne integriteta država. On je istakao da bi države Balkana trebale učiti iz prošlih grešaka i usmjeriti se na konstruktivnu saradnju, umjesto pokušaja promjena granica koje dovode do nestabilnosti. Posebno se osvrnuo na odnos s Turskom, koju je označio kao izuzetnog partnera BiH, zahvaljujući snažnoj podršci u različitim oblastima, uključujući sigurnost i evropske integracije. Bećirović je također pohvalio Tursku za podršku BiH na međunarodnom nivou, posebno kroz usvajanje rezolucije o genocidu u Srebrenici u UN-u.

On je zaključio da, iako postoje izazovi, dobra regionalna saradnja, utemeljena na uzajamnom poštovanju, predstavlja ključ za unapređenje odnosa na Balkanu, naglašavajući potrebu za novim pristupom temeljenim na ljudskim pravima, vladavini prava, međusobnom uvažavanju i toleranciji.

Prenosi Oslobodjenje