Ministar sigurnosti BiH, Nenad Nešić, uhapšen je jučer zbog sumnje da je počinio krivično djelo dok je bio direktor Puteva Republike Srpske od 2016. do 2020. godine. Iako su političke strukture u entitetu RS i dalje pod kontrolom iste ekipe, predvođene Miloradom Dodikom, hapšenje Nešića se pokušava predstaviti kao “napad na srpski narod”. Ovo se koristi u političkom kontekstu, kao što je bio slučaj prije četiri godine, kada je Dodik govorio o sličnim nepravilnostima vezanim za Nešića.

Naime, u oktobru 2020. godine, Dodik je iznio optužbe o “bahatosti” i “monopolu” u vezi s poslovanjem Puteva RS-a, te je spomenuo navodne malverzacije sa nabavkama i plaćanjem reketa. Dodik je tvrdio da je jedan poslovni partner morao da plati 200.000 KM kako bi dobio iznos od 700.000 KM koji mu je dugovao Putevi RS-a, ali je tada istakao da je to stvar nadležnih istražnih organa. U to vrijeme, Nešić je napustio funkciju direktora, zvanično zbog “zdravstvenih problema”, ali je iznio tvrdnje da bi njegovo hapšenje bilo politički progon, povezan s Dodikom.

Nakon što su prekinuli političku svađu, Nešić i Dodik su ponovo uspostavili koaliciju, a Nešić je postao ministar sigurnosti BiH po Dodikovom izboru. Iako su te političke strasti smirene, hapšenje Nešića i drugih osoba implicira ozbiljne sumnje u koruptivne radnje unutar sistema Puteva RS-a.

Hapšenje je provedeno od strane MUP-a RS-a na osnovu naloga Tužilaštva BiH, a osim Nešića, uhapšen je i Mladen Lučić, brat bivšeg državnog ministra Miloša Lučića. Postoji osnovana sumnja da su preduzeća koja održavaju puteve bila prisiljena sarađivati sa firmom “Legend” d.o.o. i kupovati abrazivni materijal po znatno višim cijenama nego što je tržište nalagala. Pored Nešića i Lučića, uhapšeni su i drugi visoki zvaničnici Puteva RS, uključujući direktora JP Putevi RS, Milan Dakića, generalnog direktora “Romanijaputeva” Mirka Pandurevića, kao i izvršnog direktora za ekonomske i financijske poslove, Srđana Mijatovića.