Penzioneri u Federaciji Bosne i Hercegovine nedavno su primili prve penzije za ovu godinu. No, ako ih pitate, to su samo sića. Najniža penzija iznosi 573 KM, dok je zagarantovana 684 KM. Mnogi jedva pokrivaju osnovne životne troškove – račune, hljeb i lijekove. Njihovi cekeri gotovo su prazni. Sreću imaju oni kojima djeca mogu pomoći, dok su neke podrške stigle i od federalnih vlasti. Iako smatraju da je pomoć bila premala, kažu da je bolje nego ništa, a nadaju se da će se njihovi zahtjevi na kraju ispuniti. Najvažniji od tih zahtjeva je izmjena Zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju, što bi omogućilo povećanje penzija. Red zahtjeva, pregovora i obećanja…
Nova pravila
– Imamo obećanje da će se ovo riješiti, ali sada, u ovoj situaciji i aktivnostima Vlade Federacije, mislim da nismo prioritet. Morat ćemo malo da sačekamo, kaže Mirsad Terzić, predsjednik Udruženja penzionera USK-a. On smatra da je greška što penzioneri nisu organizovali masovne proteste. – Malo smo to odgodili… Nema više odgađanja. Ako smo planirali proteste, morali smo pokazati opravdanost naših zahtjeva kroz masovnost. Peticija je imala više od 70.000 potpisa, ali tu smo zakazali. Ne očekujem sada proteste, ne znam ni jesu li potrebni, niti šta bismo u ovoj situaciji mogli postići, kaže Terzić, napominjući da su penzioneri u USK-u u znatno nepovoljnijem položaju nego oni iz drugih kantona.
Penzioneri ne odustaju od zahtjeva za povećanje penzija. Traže da se buduće penzije povećavaju na osnovu rasta prosječne plate u FBiH i potrošačke korpe, a ne, kao sada, na osnovu bruto domaćeg proizvoda i indeksa potrošačkih cijena. Nadaju se da bi se zakonske izmjene mogle naći u parlamentarnoj proceduri do kraja marta, što bi omogućilo i vanredno i redovno povećanje penzija. Mustafa Trakić, član Upravnog odbora Saveza udruženja penzionera FBiH, ističe da penzioneri nisu odustali od masovnih protesta. – Naš kanton je predzadnji u Federaciji po visini prosječne penzije, a po broju minimalnih prednjačimo, kaže Terzić. Čekamo da vidimo šta će uraditi Vlada Federacije. Ako se povećavaju cijene u tržnim centrima, što je očigledno svakome, ako se povećava minimalni lični dohodak u Federaciji, moramo povećati i penzije. Penzioneri ne smiju biti zaboravljeni, dodaje Trakić, koji primjećuje da penzioneri nisu ni u jednoj diskusiji o minimalnoj plati.
Sramota Vlade
– Mi, penzioneri, to moramo pokrenuti. Zatajili smo. Očekujemo usvajanje budžeta i to povećanje od 4,6 posto. To je minimalno, gotovo ništa. Moramo se boriti i za vanredno povećanje, jer cijene ne rastu, nego divljaju, kaže Trakić.
Delegatkinja Vedrana Vujović, na sjednici Doma naroda Parlamenta FBiH, upitala je: „Je li sramota nazvati novčanu pomoć za penzionere iznose od 50 i 100 KM?“ – Mislim da jeste. To je velika sramota za Vladu FBiH, koja ima toliki budžet. Pristup prema penzionerima, odnosno njihovim egzistencijalnim problemima, mora se promijeniti, poručila je.
Bivši direktor Federalnog zavoda za penzijsko i invalidsko osiguranje, Zijad Krnjić, komentirao je povezanost povećanja minimalne plaće i penzija, kazavši da bi sljedeće godine penzioneri koji budu odlazili u penziju mogli imati značajno bolje penzije nego oni koji su se penzionisali ranije, jer će vrijednost boda na temelju prosječne plate u FBiH sljedeće godine biti veća.
Prenosi Oslobodjenje