Nakon mjesec dana uzbuđenja, napetosti, ali i uživanja u fantastičnim utakmicama, Španci su ti koji nose trofej kući. Utakmica je do samog kraja bila neizvjesna, ali je reprezentacija Španije imala više napada i dobro odigranih akcija.

Odigrano je finale Evropskog prvenstva u kojem su nastupile reprezentacije Španije i Engleske. Utakmica je završena rezultatom 2:1 u korist Crvene furije čime su postali prvaci Evrope u 2024. godini.

Crvena furija povela je u 47′ minuti susreta pogotkom Nice Williamsa. Lamine Yamal je još jednom pokazao nesebičnost i prelijepom asistencijom prema svom saigraču, upisao četvrtu po redu asistenciju na ovom Evropskom prvenstvu.

Nico Williams nakon što je Španija povela sa 1:0

Engleska je uspjela izjednačiti u 73′ minuti igre, a strijelac je bio Cole Palmer. Mrežu Španije ugrozio je svega tri minute nakon ulaska u igru.

Do samog finiša bilo je neizvjesno da li će se igrati produžeci ili ne. Istina je da su Englezi prvo poluvrijeme, pa čak i nakon primljenog gola, izgledali poprilično “uspavani”.

Cole Palmer proslavlja pogodak za izjednačenje

Španci su veći dio utakmice dominirali na terenu, mirno su kreirali akcije i čvrsto se postavljali u odbrani. Engleska je pak bila nešto povučenija i pokušavali su iskoristiti kontranapade kako bi došli do pogotka.

U posljednjim minutama, Crvena furija stvara predivnu akciju, tako složnu i uvježbanu, jednostavno timski odrađenu, koju krunišu pogotkom za konačnih 2:1.

Rekorderi po broju titula Evropskog prvenstva

Time je Španija postala reprezentacija sa najviše osvojenih titula Evropskog prvaka. Četiri puta bili su pobjednici Evropskog prvenstva, čime su nadmašili dosadašnji rekord koji je držala Njemačka sa osvojene tri titule prvaka Evrope. Njihova malo “agresivnija” igra pokazala se kao korisnija u odnosu na blaži pristup protivnika, tačnije Engleske.