Vijeće Kantonalnog suda u Sarajevu prvostepenom odlukom osudilo je Amela Jašarevića na kaznu od 20 godina zatvora. Jašarević se tereti za krivično djelo ubistva, a Edvin Imamović, koji je osuđen na tri godine, i Igor Zuko, koji je osuđen na dvije godine, terete se za pomaganje počinitelju poslije učinjenog krivičnog djela.
Ubistvo Mehmeda Ramića (26) desilo se 12. decembra 2021. godine, u sarajevskom naselju Pofalići. Pored navedena tri imena, za ubistvo Ramića tereti se i Adel Kabaš. Kabaš je u bjekstvu od dana kada je Ramić ubijen, zbog čega je nedostupan bh. pravosuđu i protiv njega ne može biti podignuta optužnica.
Adel Kabaš je već ranije tretiran u pravosudnim djelima te je evidentiran u pravosudnim organima Austrije. Za Kabašom je raspisana crvena Interpolova potjernica, a na osnovu do sada pribavljenih informacija, najvjerovatnije da je pobjegao u Crnu Goru.
Porodica Ramić: “Šta je dovelo do izmjene optužnice?”
Predviđena zatvorska kazna za počinitelje, prema prvobitnoj optužnici, bila je od 10 do 40 godina. Ipak, kasnije je došlo do izmjene optužnice te je predviđena zatvorska kazna od pet do 20 godina.
Porodica Ramić je nakon saopštenja Tužilaštva KS o smanjenju moguće kazne, za Klix.ba izrazila svoje nezadovoljstvo:
“Na suđenju dana 8. decembra 2023. godine saznajemo da je došlo do izmjene optužnice i to iz člana 166. stav 2. tačka B (kazna dugotrajnog zatvora) na član 166 stav 1 za koje je zaprijećena kazna zatvora sa znatno manjom kaznom”, rekla je porodica ubijenog Ramića.
Također su dodali da je njihov sin ubijen nakon ispaljenih 36 metaka na veoma prometnoj raskrsnici, pred mnogobrojnim građanima i to dok je automobil u kojem se nalazio Mehmed Ramić bio u pokretu te su se zapitali kako se može smanjiti kazna kada je, pored ubistva njihovog sina, te noći i ostatak prisutnih građana izložen životnoj opasnosti.
Vještak otkrio detalje ubistva
Kobnog 12. decembra 2021. godine, oko 21:15 sati iz motornog vozila marke Golf VII, kojim je upravljao Jašarević, iz pištolja je ispaljeno više metaka u pravcu vozila Peugeot, kojim je upravljao Mehmed Ramić, a koji je preminuo na licu mjesta.
Prošle godine u maju, u Kantonalnom sudu u Sarajevu, saslušan je Mirhan Bešlija, vještak i inspektor u MUP-u KS. Bešlija je analizirao pištolje, čahure i zrna koja su pronađena na licu mjesta i tokom obdukcije.
Vještačio je i odjeću optuženih, kao i arsenal oružja koji je pronađen prilikom pretresa stana Amela Jašarevića. Utvrđeno je da je Jašarević sklopio Ugovor o najmu stana u Sarajevu, a u istom je, zajedno sa Kabašem, držao opojne droge i vatreno oružje.
Na mjestu ubistva pronađena su dva pištolja. Jedna Crvena zastava (CZ), kalibra devet milimetara, i pištolj Češka zbrojovka (ČZ). Utvrđeno je da su tri čahure ispaljene iz pištolja Glock, kalibra devet milimetara, koji nije pronađen na licu mjesta.
Iz pištolja CZ ispaljeno je jedanaest čahura, a iz pištolja ČZ jedna čahura. Prilikom obdukcije pronađena je čahura ispaljena iz Glocka.
Na osnovu broja ulaznih i izlaznih otvora na Ramićevoj odjeći, vještak je zaključio da je na Ramića pucano s udaljenosti od jednog metra. Vještak medicinske struke utvrdio je da je Mehmed Ramić preminuo uslijed deset prostrijelnih i tri ustrijelne rane nanesene vatrenim oružjem. Rane su nanese u predijelu grudnog koša i glave.
U vještačenju Jašarevićevog unajmljenog stana, pronađeni su kalašnjikovi, automat Uzi, hekler, pištolj, prigušivači i više od 600 metaka raznog kalibra.