Site icon smartinfo

Posjeta predsjednika Albanije Bajrama Begaja BiH

Begaj u BiH

Foto: I. L./Klix.ba

Predsjednik Albanije Bajram Begaj stigao je u službenu posjetu Bosni i Hercegovini, a u Sarajevu mu je organizovan doček ispred Predsjedništva Bosne i Hercegovine.

Predsjednika Albanije su dočekali članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović, Željko Komšić i Željka Cvijanović.

Kako je ranije najavljeno, Begaj će u zgradi Predsjedništva održati sastanak, a nakon razgovora s članovima Predsjedništva Bosne i Hercegovine planiran je susret i sa članovima kolegija Predstavničkog doma i Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH.

Također, planirano je da se Begaj sastane i sa predsjedavajućom Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Borjanom Krišto.

“Ova posjeta se odvija u okviru unapređenja bilateralnih odnosa, jačanja saradnje na regionalnim pitanjima i integracionih procesa”, saopćeno je ranije iz kabineta predsjednika Albanije.

Begaj se tokom 2024. godine ranije već sastajao s bh. zvaničnicima, a posljednji takav susret bio je krajem jula kada je održao sastanak sa ministrom vanjskih poslova BiH Elmedinom Konakovićem.

Sastanak Konakovića i Begaja u Tirani

Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković sastao se krajem jula ove godine u Tirani sa predsjednikom Republike Albanije Bajramom Begajem.

Iz Ministarstva vanjskih poslova BiH saopćeno je da su Begaj i Konaković na sastanku izrazili zadovoljstvo dobrim i prijateljskim odnosima Bosne i Hercegovine i Republike Albanije. U tom kontekstu naglasili su da nema otvorenih pitanja, te izrazili nadu da će se bilateralna saradnja nastaviti razvijati na obostranu korist.

“Ministar Konaković je naglasio kako je Bosna i Hercegovina opredijeljena prema članstvu u Evropskoj uniji te izvijestio albanskog predsjednika o aktuelnoj političkoj situaciji u našoj zemlji i reformskim procesima nakon odluke Evropskog vijeća o otvaranju pristupnih pregovora“, navodi se u saopćenju.

Konaković je izrazio zahvalnost Albaniji jer je kosponzorirala rezoluciju Generalne skupštine Ujedinjenih nacija o Međunarodnom danu sjećanja na genocid u Srebrenici 1995.

Predsjednik Begaj je naglasio da je potrebno nastaviti s unapređenjem odnosa između dvije zemlje, posebno na ekonomskom planu. Istaknuo je da će otvaranje Ambasade BiH u Tirani te Ambasade Republike Albanije u Sarajevu doprinijeti intenzivnijoj i jačoj saradnji na svim razinama i u svim područjima od interesa između ove dvije zemlje.

Na sastanku je bilo riječi i o regionalnim odnosima i izgradnji povjerenja, jačanju ekonomske saradnje, posebno u oblasti energetike, poljoprivrede i turizma te geopolitičkim izazovima.

Predsjednik Begaj je tada naglasio da je potrebno nastaviti s unapređenjem odnosa između dvije zemlje, posebno na ekonomskom planu.

Istaknuo je da će otvaranje Ambasade BiH u Tirani te Ambasade Republike Albanije u Sarajevu doprinijeti intenzivnijoj i jačoj saradnji na svim razinama i u svim područjima od interesa između ove dvije zemlje.

Rasprava članova Predsjedništva o Kosovu

Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović je rekao da su strateški vanjsko-politički ciljevi i BiH i Albanije gotovo identični, a konstatovano je i da je prostor za ekonomsku saradnju ogroman i da je u narednom periodu potrebno nastaviti postojeće trendove iz posljednje tri godine.

On je spomenuo i Kosovo, kazavši da je premijer Albin Kurti njegov prijatelj. Iskazao je podršku ideji da se jača Američko-jadranska povelja, čije su BiH i Albanija punopravne članice te očekuje da se i Kosovo pridruži.

Član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović istakla je da su razgovarali o unapređenju bilateralnih odnosa navodeći da postoji mogućnost razvoja dobre saradnje između univerziteta, privrednih komora i turističkih organizacija, gdje se efekti mogu vidjeti brzo.

Dodala je da smatra “da ćemo se još načekati da dođemo u EU, ali zato je i važnije da razvijamo naše odnose na regionalnom planu i da tu otklanjamo sve one nedosljednosti koje postoje“.

Morala je odgovoriti Bećirovići kazavši da je nepristojno da se priča o prijateljima i da bi ona mogla nabrajati ko su njeni prijatelji u regionu, ali da to neće uraditi.

“Moramo birati riječi. I sva otvorena pitanja rješavati kroz dijalog i razgovor”, rekla je Cvijanović.

Član Predsjedništva BiH Željko Komšić, rekao je da su politički odnosi BiH i Albanije odlični, ali da ih ne prate razvijeni ekonomski odnosi na čemu dvije zemlje trebaju poraditi.

Onda se i on nadovezao na priču o Kosovu. On je pričao o odluci o bezviznom režimu kojeg je jednostrano uvela vlada Kosova.

“Da ne bi stvari otišle u pogrešnom pravcu, pitanje slobodnog kretanja građana Kosova na teritoriji BiH je pitanje ove dvije zemlje i nije pristojno da uplićemo Kosovo u priču s predsjednikom druge države, pa čak to bila i Albanija”, naveo je Komšić.

Exit mobile version