Site icon smartinfo

Nakon korona virusa, epidemija majmunskih boginja?

Foto: Pixsell / Autor: Armin Durgut

Epidemiju korona virusa sve i da želimo ne možemo zaboraviti. Osim što smo u tom periodu bili ograničeni, epidemija je ostavila posljedice na svakoga od nas, koje su i dan danas prisutne. Sada slutimo da bi epidemija majmunskih boginja mogla učiniti isto. Evo šta za sada znamo.

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) je po drugi put u dvije godine zbog majmunskih boginja proglasila svjetsku javnozdravstvenu krizu nakon što se virusna bolest iz Demokratske Republike Kongo proširila na susjedne zemlje.

Majmunske boginje se mogu širi bliskim kontaktom. Smrtonosne su u rijetkim slučajevima, a uglavnom su blage. Izazivaju simptome nalik gripi i gnojne lezije na tijelu.

Određivanje bolesti kao “javnozdravstvene krize međunarodnog značaja”, što je najviša razina uzbune WHO-a, može ubrzati istraživanje, financiranje te javnozdravstvene mjere i međunarodnu suradnju radi suzbijanja bolesti.

Bolest se u Kongu počela širiti u obliku endemskog soja poznatog kao “clade I”. No, čini se da se nova varijanta “clade Ib” lakše širi bliskim dodirom, uključujući seksualni kontakt. Bolest se proširila iz Konga u susjedne zemlje, uključujući Burundi, Keniju, Ruandu i Ugandu, što je potaknulo reakciju WHO-a.

“Jasno je da je koordiniran međunarodni odgovor ključan kako bi se ova izbijanja zaustavila i spasili životi”, rekao je čelnik organizacije Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Više od 17.000 slučajeva, za koje se sumnja da su zaraze majmunskim boginjama te 517 smrti je od početka ove godine zabilježeno u Africi, što predstavlja povećanje od 160 posto u usporedbi s istim razdobljem prošle godine, objavili su afrički centri za kontrolu i prevenciju bolesti. Ukupno 13 zemalja je zabilježilo slučajeve zaraze.

Druga varijanta virusa, “clade IIb”, proširila se svijetom 2022., uglavnom seksualnim kontaktom između muškaraca, zbog čega je WHO tada proglasio javnozdravstvenu krizu koja je trajala 10 mjeseci, piše Jutarnji.hr.

Prvi slučaj zabilježen u Evropi

Prvi slučaj majmunskih boginja (Mpox) zabilježen je u Švedskoj, naime pacijent se virusom zarazio tokom boravka u jednoj afričkoj zemlji u kojoj je došlo do velikog izbijanja bolesti, izjavila je generalna direktorica Švedske zdravstvene agencije Olivia Wigzell na konferenciji za novinare.

“Sada smo dobili potvrdu da imamo ozbiljnu varijantu Mpoxa u Švedskoj”, izjavio je ministar zdravstva Jakob Forssmed. Svjetska zdravstvena organizacija priopćila je da je u kontaktu sa švedskim vlastima kako bi podržala zemlju u prvom slučaju Mpoxa varijante klad Ib.

Prema mišljenju Briana Fergusona sa Sveučilišta Cambridge, slučaj kod švedskog putnika je zabrinjavajući, ali s obzirom na ozbiljnost i širenje izbijanja u Africi, nije iznenađujući. “Vjerojatno će biti još slučajeva ovdje i u drugim dijelovima svijeta, jer trenutno ne postoje mehanizmi za sprječavanje unosa Mpoxa.”

Prema riječima šefa WHO-a, putevi prijenosa i opasnosti od bolesti također se jako razlikuju. Virus je srodan klasičnom virusu malih boginja. Uglavnom uzrokuje osip na koži, ali i groznicu i bolove u mišićima. 

Stručnjaci su posebno zabrinuti zbog varijante virusa 1b, koja trenutno kruži nekim afričkim zemljama. Prema informacijama WHO-a, ova varijanta uzrokuje težu bolest i često ima smrtni ishod.

Tipični simptomi infekcije s varijantom 1b su osipi po cijelom tijelu. U blažim varijantama majmunskih boginja, osip je ograničen na nekoliko područja, kao što su usta, lice ili genitalije. Uz pustule, povišena tjelesna temperatura također je jedan od tipičnih simptoma bolesti, prenosi Deutsche Welle.

Povezanost korona virusa i majmunskih boginja

Dok COVID-19 i majmunske boginje nisu povezani u smislu uzročnosti i mehanizama bolesti, njihov odnos sličan je više u kontekstu javnog zdravlja i načina na koji će sistem globalno odgovoriti.

Međutim, postoji povezanost između njih. Na primjer, ako pogledamo uticaj na javno zdravlje. Obe bolesti imaju značajan uticaj na javnozdravstvene sisteme na globalnoj razini. Pandemija COVID-19 uticala je na zdravstvenu infrastrukturu, što je s druge strane imalo uticaj na odgovor na druge epidemije poput majmunskih boginja.

Zatim, zbog COVID-19 je povećana globalna svijest i poboljšan nadzor, te su pridonijeli bržem prepoznavanju i odgovoru na izbijanje majmunskih boginja.

Ono što zabrinjava jeste da povećana globalna putovanja i međusobna povezanost mogu olakšati širenje raznih bolesti. Pandemija COVID-19 primjer je koliko se brzo bolesti mogu širiti te je potaknula povećanu opreznost, što je također relevantno za bolesti poput majmunskih boginja.

Iako nisu direktno povezani, postojanje jedne virusne infekcije moglo bi potencijalno uticati na odgovor imunološkog sustava na drugu. Međutim, nema čvrstih dokaza koji upućuju na direktnu interakciju između SARS-CoV-2 i virusa majmunskih boginja u smislu koinfekcije ili interferencije.

Za sada situacija s majmunskim boginjama nije toliko opasna, ali sjetimo se i početka korona virusa kada nam je sve to djelovalo daleko i bezopasno. Narod je već lagano u panici zbog moguće nove opasnosti, dijelom jer se boginje lako prenose.

Ako dođe do novih mjera i zatvaranja, pitanje je da li će i u kojoj mjeri ljudi biti poslušni, naravno vođeni primjerom korona virusa od prije nekoliko godina?

Exit mobile version