smartinfo

Dojave o bombama uznemiruju javnost u BiH iz dana u dan

Novi dan, nova dojava o bombi u nekoj od školskih ustanova u Bosni i Hercegovini. Problem je ovo s kojim se naše društvo suočava već duži period. Iako su sastanci i hapšenja obavljeni, dojave i dalje pristižu.

U nekoliko sarajevskih srednjih škola tokom jutra zaprimljene su dojave o postavljenim bombama. Tako je sve počelo, da bi se kasnije ova pojava proširila i na ostale gradove, Tuzlu, Zenicu,…

Problem lažnih prijava bombi u školama nije nov u sarajevskim školama, učenici su nerijetko koristili u prošlosti javne govornice ili brojeve mobilnih telefona (koje bi potom bacali) kako bi prekinuli nastavu u određenoj školi zbog testova, ispitivanja…

No, ovaj val skoro svakodnevnih prijava dešava se od kraja septembra kada je u jednom danu, sa jedne e-mail adrese, poslana prijava za veći broj tržnih centara u Sarajevu, piše Al Jazeera.

Najveći dio prijava zabilježen je u Kantonu Sarajevo, kao i u Tuzlanskom kantonu. No, nisu bili pošteđeni ni ostali dijelovi Bosne i Hercegovine.

Tako je bila prijavljena bomba u Banjoj Luci, Čitluku, Mostaru, Zenici…

Smajić: “Zabrinjavajuća pojava koju ne smijemo olako shvatiti”

 Profesor Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu Mirza Smajić, u izjavi Feni ističe da ovakvi slučajevi, bilo da se radi o koordiniranoj akciji ili izolovanim incidentima, imaju ozbiljan utjecaj na sigurnost i povjerenje javnosti. Takoder, otvara se i pitanje zaštite kritične infrastrukture, kao što su aerodromi i škole.

Smajić navodi kako postoji nekoliko scenarija koji se mogu razmotriti. Prvi je mogućnost da se radi o djeci i mladima koji žele izazvati uzbunu i paniku, što bi spadalo u kategoriju neslanih šala s ozbiljnim posljedicama.

“Takve radnje nisu bezopasne jer zahtijevaju hitnu reakciju policije, što znači preusmjeravanje resursa MUP-a. Ova vrsta akcija vodi do trošenja resursa koji bi trebali biti korišteni za stvarne sigurnosne prijetnje”, ističe Smajić.

Drugi scenarij, po njegovom mišljenju, koji se smije zanemariti, jeste da se radi o planskoj akciji s ciljem narušavanja osjećaja sigurnosti, izazivanja straha među građanima, i destabilizacije javnih institucija. Takve prijetnje, iako možda ne rezultiraju fizičkom štetom, mogu imati psihološki utjecaj i stvoriti atmosferu neizvjesnosti. 

Smajić podvlači da bez obzira na motive, svaka dojava mora biti tretirana ozbiljno, jer se ne može unaprijed znati da li se radi o lažnoj prijetnji.

“To stavlja dodatni pritisak na policijske službe, čije resurse troši nepotrebno preusmjeravanje na provjeru prijetnji, dok bi se te iste snage mogle baviti prevencijom stvarnih sigurnosnih prijetnji. Bez obzira na motive, svaka lažna dojava o bombama predstavlja ozbiljnu sigurnosnu prijetnju koja iscrpljuje resurse i remeti svakodnevni život građana”, zaključio je Smajić.

Sastanak nadležnih

Premijer Kantona Sarajevo Nihad Uk, ministar unutrašnjih poslova Admir Katica, ministrica za odgoj i obrazovanje Naida Hota-Muminović, ministrica pravde i uprave Darja Softić Kadenić, ministrica za rad, socijalni politiku i raseljena lica i izbjeglice Enda Pavić Pečenković, policijski komesar Fatmir Hajdarević i šefica Odjela za maloljetnike Kantonalnog tužilaštva KS Advija Hajdo Balta održali su sastanak na kojem su razmatrali mjere zajedničkog djelovanja svih institucija u Kantonu, kao odgovor na problem lažnih dojava o bombama u sarajevskim školama.

Nastavni proces u  Sarajevu je značajno ugrožen zbog ovih lažnih dojava, jer pravila nalažu da direktor škole obavijesti policiju koja evakuiše prostorije škole i vrši kontradiverzioni (KDZ) pregled, koji traje satima.

Tužiteljica Hajdo Balta je detaljno objasnila mogućnosti koje su propisane Krivičnim zakonom Federacije Bosne i Hercegovine, Zakonom o krivičnom postupku Federacije BiH i Zakonom o zaštiti i postupanju sa djecom i maloljetnicima u krivičnom postupku. Odredbama ovih zakona omogućeno je da Sud prema maloljetnim počiniocima krivičnih djela, na obrazložen prijedlog tužioca, može izreći odgojnu mjeru ili kaznu maloljetničkog zatvora.

Također, naglasila je da u skladu sa Krivičnim zakonom Federacije BiH postoji i krivična odgovornost roditelja iz člana 219. ovog zakona, gdje je predviđena kazna do pet godina zatvora.

Istaknuto je da se radi o ozbiljnim krivičnim djelima za koje se može odrediti i mjera pritvora, odnosno mjera privremenog smještaja maloljetnika u toku pripremnog postupka.

Dodatno, dogovoreno je da se putem parničnog postupka od roditelja djece, za koje se utvrdi odlukom Suda da su počinili krivična djela Ugrožavanje sigurnosti i lažno prijavljivanje, traži naknada štete koja proizlazi iz ovih krivičnih djela.

Vijeće roditelja Kantona Sarajevo ponovo traži hitan sastanak sa premijerom i članovima Vlade KS

Razlog jeste učestalost lažnih dojava o bombama u školama. Vijeće roditelja kaže da je njihov prethodni zahtjev ignorisan, a sigurnost djece i dalje ugrožena.

“Tražimo od Vlade KS da hitno djeluje i preuzme odgovornost kako bi zaštitila našu djecu i osigurala stabilan nastavni proces”navode iz Vijeća roditelja KS.

Ističu da je nedopustivo da se u ovakvoj alarmantnoj situaciji njihovi zahtjevi zanemaruju. A životi i dobrobit djece svaki dan se dovode u pitanje.

Dvojici maloljetnika određen privremeni smještaj

Iako su uhapšeni maloljetnici za koje se sumnja da su više puta slali lažne dojave o postavljenim eksplozivnim napravama u školama, nove dojave su stizale su i nakon toga.

Općinski sud u Sarajevu donio je odluku vezano za dvojicu maloljetnika koji su uhapšeni povodom sumnji da su lažno dojavljivali bombe školske i druge institucije u Kantonu Sarajevo.

Umjesto mjere pritvora, Općinski sud odredio je za dvojicu maloljetnika privremeni smještaj te će oni biti smješteni u JU Odgojni centar Kantona Sarajevo.

“Dvojica maloljetnika su više od 10 puta dojavljivali bombe na području Kantona Sarajevo. Privremeni smještaj može trajati do 16. novembra 2024. godine ili do druge odluke suda”, potvrdila je glasnogovornica Tužilaštva KS Azra Bavčić.

Nastavni proces u Sarajevu je značajno ugrožen zbog ovih lažnih dojava, jer pravila nalažu da direktor škole obavijesti policiju koja evakuiše prostorije škole i vrši kontradiverzioni (KDZ) pregled, koji traje satima. U isto vrijeme, svakodnevne evakuacije psihički uznemiravaju kako nastavnike i djecu, tako i roditelje.

Exit mobile version