Site icon smartinfo

Carlos Alcaraz odbranio titulu na Wimbledonu

U reprizi finala na Wimbledonu, koje je i ove godine odigrano između Carlosa Alcaraza i Novaka Đokovića, ponovo je slavio Španac. Mladi Alcaraz dobio je iskusnog Đokovića bez izgubljenog seta, rezultatom 6:2, 6:2, 7:6.

Iako bi se prema rezultatu moglo zaključiti da je Alcaraz relativno lako dobio Đokovića, meč je trajao 2 sata i 27 minuta. Prošle godine ova dvojica tenisera također su se sastali u finalu i tada je slavio Alcaraz. Odbranom naslova na Wimbledonu, on je osvojio svoju četvrtu Grand Slam titulu.

Alcaraz je bolje otvorio meč i odmah na startu napravio break. Prednost je samo rasla do kraja prvog seta, a u jednom trenutku vodio je sa 5:1. Na kraju je osvojio prvi set rezultatom 6:2. Odservirao je 65% prvih servisa, dok je njegov protivnik imao postotak prvog servisa 61%.

Španac je u prvom setu zabilježio 12 winnera i 8 neizvođenih grešaka, jednu manje od protivnika. Spasio je jednu break loptu, dok je Novak uspio spasiti 4 od 6.

Đoković je u drugom setu upisao 2 asa i 2 dvostruke greške. Iako je Alcaraz napravio jednu više i nije upisao nijedan as, istim rezultatom osvojio je i drugi set.

Imao je jedan winner više i jednu neizvođenu grešku manje. Protivniku nije dao break priliku, a on je obe iskoristio, te na taj način došao do vodstva 2:0 u setovima.

Posljednji, treći meč bio je rezultatski najneizvjesniji. Riješen je u tiebreaku. Svih 12 gemova igralo se jedan za drugim. U tiebreaku pri rezultatu od 3:3, Alcaraz je osvojio dva naredna poena, te poveo sa 5:3. Na kraju je slavio sa 6:4, i tako rezultatom 3:0 u setovima savladao Đokovića.

S obzirom na to da su odbranili svoje prošlogodišnje bodove na ovom turniru, na novoj ATP ljestvici na vrhu neće doći ni do kakvih promjena. Jannik Sinner će i dalje biti svjetski broj 1 sa 9570 bodova, 1110 više od Novaka Đokovića, dok će Alcaraz biti treći sa 2140 bodova manje od Sinnera.

Za Đokovića je ulazak u finale odličan rezultat, s obzirom da je imao operaciju koljena prije početka turnira.

Alcaraz se ovom pobjedom pridružio Rogeru Federeru jer je u četvrtom Grand Slam finalu ostvario i četvrtu pobjedu. Federer je jedini u Open eri koji je osvajao trofeje u svoja prva četiri finala na četiri najveća teniska turnira. Švicarac je tek u svom osmom finalu doživio prvi poraz.